לכתוב נכון ללא שגיאות, מספר טיפים שיעזרו לילדיכם.

בעזרת הטיפים בכתבה הבאה תוכלו ללמד כל ילד לזכור כיצד לכתוב נכון מילים מסוגים שונים, ללא שגיאות ובמינימום מאמץ.

המשפט שלום כיתה א' מעורר התרגשות בקרב הילדים אבל גם עבור ההורים. הכניסה של ילדכם לבית הספר היסודי מלווה בשמחה גדולה. הילד מרגיש בוגר ומתחיל ללמוד נושאים חדשים ומעניינים כמו חשבון, אנגלית, עברית ומדעים. המשמעות של הכניסה למסגרת של בית הספר היא גם להכין שיעורים, להתכונן לבחנים וללמוד לנהוג בחברות עם החברים לכיתה ולהסתדר במערכת שבה הילד הוא אחד מני רבים. תפקידם של ההורים מבחינה זו הוא ללוות את ילדם בצעדים הראשונים ולעזור לו להפנים את החומר הנלמד בבית הספר, לשנן את החומר יחד עם הילד ולעבור על שיעורי הבית ולדאוג שהילד מבין את הנלמד בכיתה.אחד הנושאים העיקריים הנלמדים בבית הספר הוא למידת השפה, הקריאה והכתיבה. ילדים רבים אומנם שולטים בשפה ובקריאה אבל ככל שזה מגיע לכתיבה גם נוהגים לכתוב בשגיאות כתיב, מתקשים לזכור כיצד לכתוב נכון ופעמים רבים לא מבינים את החשיבות של הכתיבה הנכונה ואת ההתעקשות של המורים וההורים על הכתיב הנכון. בשורות הבאות ננסה להציע כמה טיפים כדי לעודד ילדים לזכור איך לכתוב נכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפופי בפייסבוק

העצה העיקרית בנושא הכתיב הנכון הוא אסוציאציות וקישורים. אנו ממליצים לכם לקשר עם הילד קבוצה של מילים לנושא מסוים ולהראות לילד שכל המילים הללו מכילות את אותן האותיות.
כך למשל אפשר להשתמש במילה רטוב כמילה מכלילה. מהי מילה מכלילה? מילה שמזכירה לנו מילים אחרות באותו הנושא ושתזכיר לנו גם לכתוב את כולן עם אות משותפת. מילים הקשורות למילה רטוב הן למשל טיפה, לטפטף, מרטיב, שיטפון, שטפו, שט, מטריה, אמבטיה, משוט, ממטרה ומטר. מה המשותף לכל המילים הללו? כולן קשורות למים כנושא או יותר מדויק למילה רטוב (מים מרטיבים) וכולן נכתבות עם ט' ולא עם ת'.

דוגמא אחרת היא מילים הקשורות לזמן. מילים אלו ניתן לאגד תחת המילה המכלילה עת (במשמעות של זמן). מילים כמו: שבוע, עבר, עתיד, מועד, רגע, ערב, עונה, לעד, לעולם, עתיק, עכשיו, עדיין, עיתוי ועידן. כפי ששמתם לב בוודאי כולן נכתבות עם ע'. הכללת כולן תחת כותרת של זמן תזכיר לילדיכם לזכור זאת.

רוצים טיפ נוסף?

המילים הבאות בהן נעסוק קשורות בזריעה ובנטיעה (באופן כללי בסביבה) ובכולן יש ע' ולא א'. מילים אלו הן למשל עץ, יער, עלה, עלים, עלווה, גזע, נטע, גדע, יבקע, עשב, ענף, עציץ, זרע, עדרתי, מעדר, גבעול, עלעל, ערוגה, זרע, נטע, עקר, עיבד ועדר. בקשו מהילד לדמיין צמחיה עבותה או יער כאשר הוא חושב על המילים האלה, כך שהאות ע' תקפוץ ישר למוחו.

אפשר גם להשתמש באותה השיטה למילים המבטאות שמחה ושחוק כמו משחק וששון שבכולן יש ש', למילים המבטאות כעס כמו עלבון, צער, נסער, מזועזע, עוין או מועקה שבכולן יש ע', למילים הקשורות למהומה והמולה המכילות את האות ה' כמו צהלה, הומה, נהנה והמון ולמילים הקשורות לעקום ולעגול כמו מעגל, עקלתון, עקלקל,עקום, עקומה, טבעת ועוד.

 ילדיכם מתבלבל בין ע' לא' במילה ענק? קשרו אותה למילה זעיר ולמילים נוספות עם ע' הקשורות לגיל ולגודל כמו צעיר, זעיר, עולל, זערורי ופעוט. ילדכם לא בטוח אם את המילה "אנשים" כותבים עם א'? קשרו את המילה למילים נוספות המתארות בני אדם שבכולן מופיעה האות א' כמו אני, את, אתה, אתם, אנחנו, אב, אם, אח, אחות, אישה, איש, בני אנוש, אחיין או סבא וסבתא. ילדכם מתבלבל בין ח וכ' במילה מנוחה? קשרו את המילה למילים קשורות כמו חג, נינוח, חופשה, מנוחה, נחת, רווחה, חגיגה, חרות ושחרור, מילים שבכולן מופיעה האות ח' וכולן קשורות למילה המכלילה שבחרנו.
 
אנו מקווים כי עד עתה הספקתם להבין את הפטנט. השימוש באסוציאציות, קישורים והקשרים מותאם לצורה שבה הזיכרון והמוח האנושי עובד ולכן הוא כל כך יעיל ומועיל. שיטה זו קלה יותר גם עבור ילדים הנוטים לדמיין מילים בעזרת מילים תמונות, דימויים, תמונות או חוויות. נסו והיווכחו בעצמכם ביעילות השיטה. בהצלחה.

 ילדיכם לא מבדיל בין ח' לכ' או בין א' לה'? רוצים ללמד את ילדיכם לכתוב נכון וללא שגיאות? למדו אותם לכתוב לפי קבוצות נושאים ולשייך מילים למילה מכלילה בת אותה הנושא שתוכל לרמז להם על האות הבולטת באותה הקבוצה. 


רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפופי בפייסבוק