כיצד להפוך את ילדך למאושר

כולנו שואפים להיות מאושרים וכהורים לילדים אנו מבקשים אושר גם עבורם. ילד מאושר יודע לפתור את בעיותיו, להעריך את כשרונותיו ולפתח עולם עשיר וחיובי.

3339 01/01/2018 הוסף למועדפים
ילד מאושר יודע לפתור את בעיותיו, להעריך את כשרונותיו ולפתח עולם עשיר וחיובי.

בעולם הקפיטליסטי שבו אנו חיים כולם רוצים להיות מסוגלים לגמור את החודש עם עודף בבנק, להרוויח משכורת טובה ולזכות להערכה. אבל כל זה לא יספיק אם לא נרגיש מאושרים. כולנו רודפים אחרי אותו אושר בלתי מושג בעוד שרק בודדים מאיתנו מצליחים להגיד בלב שלם שהם מרגישים מאושרים כל דקה בחייהם.

רק טבעי הוא שאנו מבקשים אושר גם עבור האנשים שיקרים לנו מכל, הילדים שלנו. אנו עובדים שעות רבות כדי לספק להם רמת חיים נוחה ולענות על כל הבקשות והדרישות שלהם. לכן, כאשר הילד חוזר עצוב מבית הספר,כאשר אינו מחייך, כאשר הוא מספר על בעיה שבה נתקל ואותה לא הצליח לפתור או כאשר הוא משועמם ולא מסופק, אנו כהורים מרגישים כאילו לא הצלחנו למלא את תפקידנו.

חייהם של הילדים מורכבים מכמה מישורים. בית הספר, החברים, והיחסים עם ההורים ובני המשפחה האחרים. כאשר באחד מהמישורים האלה חלה בעיה שאותה הילד לא מצליח לפתור, או כאשר הילד מרגיש חלש בסיטואציות מסוימות, הילד נוטה לפתח תחושה של חוסר סיפוק.  הורה במקרה זה משמש גם מורה, מנהל או פשוט חבר או אח גדול ובעל ניסיון. כאשר הילד פונה אליכם בבעיה כלשהי, קודם כל שבחו אותו שבחר לפנות דווקא אליכם ושהוא בוטח בכם. העבירו לו הרגשת ביטחון וידע שכעת שגם אתם מעורבים בבעיה, הבעיה אינה כבר שלו בלבד, אלא יש מי שדואג לו ורוצה בטובתו. אחר כך נסו לשוחח עם הילד ולנתח את הבעיה מכל צדדיה. ראו אם ייתכן שתוכלו לספק פיתרון קל ובר השגה. אם הבעיה אינה תלויה בילד אלא בגורם אחד למשל חבר לכיתה, הסבירו לילד כיצד יוכל להתנהל להבא מול אותו חבר ונסו להנחות אותו בהמשך דרכו.
 

ילד מאושר הוא ילד שמכיר ביתרונות שלו ויודע למצוא את התשובה לבעיות  בתוכו. לא קל לחזק אצל ילדים תחושה של הישענות עצמית, יכולת שאפילו מבוגרים רבים אינם מסוגלים להביא אותה לידי ביטוי. נסו למצוא אצל ילדיכם את הכישרון המיוחד לו ולטפח אותו. אם הילד טוב בכתיבה, הציעו לו להשתתף בסדנת כתיבת סיפורים, אם לילדכם יש קול טוב חפשו מקהלה באזור מגוריכם, אם ילדכם ספורטיבי במיוחד, רשמו אותו לחוג כדורגל או כדורסל. הסבירו לילד כי ההצלחה בלימודים חשובה, אך לצד הלימודים, כדאי לפתח עולם עשיר ומגוון לא פחות שימלא את שעות הפנאי של הילד.

ילדותם של הילדים החיים במאה העשרים ואחת חומרית הרבה יותר מזו שהייתה נחלת הוריהם. כבר מהכיתות הנמוכות של בית הספר היסודי הילדים מתחרים זה עם זה: מי לבוש במותגים יותר נחשבים, למי יש פלאפון, באיזה מחשב כל אחד משחק, היכן בילה בחג ומה קנו לו הוריו למתנת יום ההולדת. כדי לשמור על אושרו של הילד חשוב ללמד אותו שאושר אינו תלוי בעצמים חומריים אלא בדברים שמעשירים את עולמנו הרוחני. הקפידו לצאת עם הילד לבילויים עם ערך מוסף והעדיפו הצגות או זמן איכות בספריה על פני הליכה לקניון ועיסוק בקניות.

כמו בהרבה נושאים אחרים הקשורים לחינוך ולחינוך ילדים בפרט, גם כאן חשובה יותר מכל הדוגמא האישית. ילד מאושר הוא ילד שרואה שהוריו הם מאושרים, שלמים עם עצמם, עם חייהם ועם המטרות שהם מציבים לפניהם. ילד מאושר הוא ילד שהוריו מחייכים אליו מדי בוקר וכשהוא הולך לישון בלילה, הורים שמספרים לו חוויות חיוביות ומחזקות הלקוחות מעולמם שלהם ויודעים גם לציין את התכונות החיוביות של הילד ולשבח אותו. אם אתם רוצים ללמד את ילדיכם להכיר בערך עצמו וליהנות מהדברים הפשוטים והיפים של החיים, למדו את עצמכם את אותו הדבר. בצורה זו, הדרך של ילדיכם להשגת אושר, תהיה גם הדרך שלכם.

 הורים רבים חולמים על ילדים מאושרים ומנסים להשיג זאת באמצעות פינוק.  אך אושר לא נקנה במתנות חומריות. למדו את ילדיכם לבטוח בעצמם, להתמקד תמיד בחיובי וליהנות מהדברים הפשוטים של החיים וגם אתם תהיו מאושרים.