ספורט תחרותי לילדים, בעד ונגד

הורים רבים מעוניינים שילדיהם יעסקו בפעילות ספורטיבית שתשפיע לטובה על בריאותם, אבל ספורט תחרותי גם כרוך בכישלונות, לחצים והפסדים. האם לאפשר לילד להתחרות? על כך בכתבה הבאה.

2926 01/01/2018 הוסף למועדפים
ספורט תחרותי כרוך בכישלונות, לחצים והפסדים. האם לאפשר לילד להתחרות?

אחת הטענות הנפוצות הנוגעות לילדי שנות האלפיים היא שהם לא זזים הרבה. הורים מיואשים מנסים להזיז את ילדיהם מהטלוויזיה, המחשב, האייפון או הטאבלט ולגרום להם לבצע איזו שהיא פעילות גופנית. אימון כושר יכול להיטיב עם הילד, לשפר את בריאותו ולעצב ולחטב את גופו. התעמלות מומלצת במיוחד לילדים הסובלים מבעיות משקל שיש חשש שיתפתחו בעתיד לבעיות השמנה. זכרו, ילד בעל עודף משקל שלא רגיל לעשות ספורט, יגדל להיות מבוגר הסובל מהשמנת יתר ומבעיות רפואיות נלוות.

גם אם ילדיכם אוהב ספורט ומצטיין בשיעורי ההתעמלות הבית ספריים, וגם אם קשה לכם להרים את הילד שלכם מהספה, מציאת חוג התעמלות מתאים לילד היא נושא מאתגר וחשוב. אם הילד ימצא עניין בתחום הספורטיבי ובחוג שאליו רשמתם אותו הוא ירצה להמשיך עם שגרת האימונים וגם יוכל להתפתח בעתיד בתחרויות בית ספריות ואזוריות ואף לזכות בפרסים שיחזקו את בטחונו העצמי. 

התאמת ספורט תחרותי לילד תלויה בכושרו הגופני של הילד ובהעדפותיו האישיות.יש גם לקחת בחשבון את סביבת האימון ואת תנאי האימון. יש ילדים שלא יכולים להיפרד מכדור הכדורגל, בעוד אחרים יעדיפו לשהות בבריכה או לרכב על סוסים. יש ילדים שמתאים להם ספורט קבוצתי כמו כדורסל או כדורעף בעוד אחרים יגיעו להישגים יותר משמעותיים אם יתחרו לבד מול מתחרה אחר כמו למשל בטניס או אם יתרכזו בעצמם וביכולות האישיות שלהם כמו למשל בענף הקליעה למטרה. בנוסף יש לקחת בחשבון שכל ענף ספורט דורש שגרת אימונים ויכולת התמדה. שאלו את עצמכם האם לילדכם באמת יש את המשמעת הדרושה והנחוצה למשטר שכזה. התעסקות עם ענף ספורט באופן רציני ומקצועי עלולה גם לבוא על חשבון עיסוקים אחרים כמו מפגש עם חברים, הכנת שיעורי בית, לימודי נגינה או פיתוח של כישרון אומנותי כמו ריקוד, כתיבה או ציור. 
 
הורים רבים חוששים שהאימון במסגרת קבוצתית או תחרותית יגרום לילד לחרדות, לפחד מכישלון וללחצים שונים. ההתנסות בענף ספורטיבי יכולה גם להשפיע על מידת הפופולאריות של הילד בקרב חבריו לכיתה או בחוג עצמו. ילד שלא יצליח להגיע להישגים כמו חבריו לקבוצה שבה הוא מתחרה ירגיש שהוא מדשדש מאחור ושאינו מוצלח כמו האחרים. הדבר יכול לגרום לאותו ילד לחוש תחושת כישלון ובעקבותיה לעזוב את החוג , האימון או הקבוצה. מצב תחרות ולחץ גם יכול לפגוע ביכולות של הילד על המגרש ובאימון ולגרום לביצועים פחות טובים, אפילו במקרה של ילד בעל יכולות ויתרונות ואפילו במקרה של ילד שכבר הוכיח את עצמו בעבר בענף ספורט זה.

הורה שילדו עוסק בספורט צריך גם לשאול את עצמו אם רצונו שהילד יצליח בענף ספורט כלשהו לא מחפה בעצם על כישלונו שלו. כך למשל הורים רבים שרצו בילדותם להיות שחקני כדורגל  מנסים להגשים את חלומם באמצעות הילד שלהם. ההורה צריך להבחין בין לעשות מה שטוב לילד ובין לעשות מה שטוב להורה. על ההורה לשאול את עצמו שוב ושוב האם הילד באמת אוהב את העיסוק בספורט, כיצד העיסוק בספורט מועיל לילד, כיצד הוא פוגע בילד ועל חשבון מה באה ההצלחה התחרותית.
 
הורים רוצים בראש ובראשונה את מה שטוב לילדיהם. עיסוק בספורט מקנה לכל ילד יתרונות רבים, שומר על בריאותו ועל הגזרה שלו. העיסוק בספורט יכול ללמד את הילד לנצח ולהפסיד בכבוד, עבודת צוות ומשמעת. מצד שני הוא גם יכול לגרום לפחדים, לחצים וחרדות אצל הילד. כל הורה צריך לשקול את טובת הילד ולהחליט על המינון בו יעסוק הילד בספורט בהתאם לכך. חשוב לערוך מדי פעם שיחה תקופתית עם הילד ולברר עימו מה רצונו. ילדיכם הצטיין בספורט אך החליט יום אחד שהוא מעדיף להקדיש את זמנו לעיסוק אחר? אל תראו זאת כסוף העולם. עודדו את הילד והבהירו לו שאתם נמצאים שם בשבילו בכל בחירה שיעשה.  
 
פעילות גופנית טובה לבריאות הילד. אך פעילות גופנית כרוכה גם במתחים, כישלונות והפסדים. הורים שלא בטוחים אם כדאי לילדיהם לעסוק בהתעמלות, צריכים בראש ובראשונה להתייעץ עם הילד ולראות את טובתו מול עיניהם.