איך נקדם בניית שפה אצל ילדינו הקטנים?

אוריינות היא למעשה דרך להעשרת היכולות השפתיות של הילדים באמצעות חשיפה לטקסט. כהורים אתם יכולים לאמץ מספר שיטות שיעזרו לילדים ללמוד לדבר ובעתיד לקרוא ולכתוב יותר בקלות

3115 20/06/2018 הוסף למועדפים
אחת הדרכים הטובות ביותר כדי להבטיח שהילדים יהפכו לחובבי קריאה וכתיבה בעתיד היא להתחיל לסייע להם להרחיב את אוצר המילים שלהם מגיל צעיר.

ילדים צעירים הם סקרנים באופן טבעי. הורים לילדים בגיל הרך יכולים להשתמש בשאלות שהקטנים שואלים, כמו גם בלהיטות ובהתלהבות שלהם, כדי לעזור להם ללמוד שפה.

אחת הדרכים הטובות ביותר כדי להבטיח שהילדים יהפכו לחובבי קריאה וכתיבה בעתיד היא להתחיל לסייע להם להרחיב את אוצר המילים שלהם מגיל צעיר. בנוסף פיתוח כישורי קריאה וכתיבה ראשוניים הם גורמים חשובים לקראת הצלחתו של ילדכם בבית הספר ובחיים. מעבר לכך קריאה יכולה להיות פעילות דמיונית ומהנה לילדים, אשר פותחת בפניהם דלתות לכל מיני עולמות חדשים.

כיצד ניתן להפוך את הקריאה לחלק מסגנון החיים של המשפחה?

להורים תפקיד קריטי בסיוע לילדיהם לפתח לא רק את היכולת לקרוא, אלא גם ההנאה מהקריאה. כדי להשיג זאת כדאי לאמץ את העצות הבאות:

  • כבו את המסכים - הגבילו את זמן המסך של המשפחה, משמע את זמן הצפייה בטלוויזיה, השימוש בניידים או בטאבלטים וכן במחשב. כך תשאירו זמן פנוי יזום לקריאה או להקראת ספרים.

  • קראו יחד הכל - כל שלט, פתק, מודעה, כותרת בעיתון הם עוד דרך לחשוף את הילדים לשפה ולהגדיל את אוצר המלים שלהם, כמו גם לקבע בראשיהם את תמונת המלה עוד הרבה לפני שהם לומדים לכתוב. אין לכם מושג כמה הדבר יקדם את יכולות הקריאה והכתיבה לכשתתחילו ללמד אותן בבית או כשהילד יחל ללמוד אותן בגן הילדים ובבית הספר. כך למשל, אם הוא יראה הרבה פעמים את המלה 'תירס' הוא ידע לזהות אותה במהרה עוד לפני שיכיר את כל ה-א'-ב' הלכה למעשה.

  • רכשו לילד משחקי פאזל, מגנטים וקוביות עם אותיות. אל תתעקשו ללמד. הניחו לו לשחק עם האותיות ולהתחבר אליהן. במוקדם או במאוחר תגלו שהילדים מרכיבים מלים שנתקלו בהן, כהעתקה או כחיקוי. זהו עוד חלק מהנה וחשוב בהיכרות עם השפה.

  • קראו ספרים בצוותא - קריאה עם הילדים היא פעילות חשובה מאין כמוה. ראשית, זוהי דרך נפלאה לטפח סביבה עשירה בשפה ובטקסטים במשפחה שלכם. שנית, הקראת סיפורים לפעוטות, למשל במתכונת של סיפור לפני השינה, וקריאה משותפת בהמשך, כשהילדים מתחילים לשלוט במיומנויות קריאה, לא רק מלמדת את הילד כי הקריאה חשובה לכם, אלא גם מזמנת לכם הזדמנות לדבר על הספר ועל הנושא שלו, ללמד את הילדים משמעות של מלים קשות או גבוהות, וכמובן - להפליג יחד על כנפי הדמיון. ספרים יכולים ממש לפתוח את התקשורת בין ההורה לילד.

  • לכו יחד לספריה - נסו למצוא בספריה השכונתית ספרים על נושאים או תחומי עניין שבהם אתם עוסקים כיום בחיי המשפחה או הילד שלכם, ואז קראו אותם יחד. לדוגמה, קראו ספר על ילד שהולך לרופא שיניים לפני בדיקת השיניים הבאה של הילד או שלכם ההורים, או קראו ספר על חוף הים או על חיי היצורים באוקיינוסים לפני בילוי בים. אם הילד שלכם אובססיבי בנוגע לדרקונים, פנו יחד לספרן או לספרנית ובקשו שימליצו לכם ​​על ספר דרקונים שווה. עשו זאת להרגל קבוע עוד הרבה לפני שהילדים בבית הספר וקוראים בכוחות עצמם.

תנו דוגמה אישית - אם יש בביתכם ספרים, עיתונים וכתבי עת והילד שלכם רואה אתכם קוראים, הוא ילמד שיש לקריאה ערך חשוב. הדוגמה האישית חשובה מאוד כיון שילדים נוטים לחקות את הוריהם.