איך להכין את הילד להליכה לכיתה א'?

כל מה שכדאי שהילד ידע לפני שהוא מתחיל את לימודי בבית הספר, ומדוע היכרות עם כל אותיות ה-א'-ב' ועם המספרים, וידיעת קריאה וכתיבה בסיסיות יועילו לילד מאוד במעבר מגן הילדים אל כיתה א'

3231 04/07/2018 הוסף למועדפים
Sed quia sed nobis. Et dolor porro qui excepturi omnis culpa sapiente.

כן, הליכה לבית הספר היא יציאה מחממת הגן אל הזירה של הגדולים. היא כרוכה ברכישת ציוד רב, בלמידה איך להסתדר לבד בתוך המנגנון החדש והאימתני וכמובן איך להתמודד עם הילדים הגדולים הרבים שנוכחים בסביבה. כל אלו מאיימים למדי ולא תמיד נמצאים בשליטת ההורים. מה שכן כדאי לעשות הוא לשלוח אותם לבית הספר כשהם כבר יודעים דבר או שניים - זה יפנה את ילדכם להתמודדות החדשה ויוריד מראשו לחצים ומתחים מיותרים

בשנתו הראשונה בבית הספר יזכה הילד שלכם להתמקד בהפיכה לאדם שקורא וכותב באופן עצמאי, ובהתאמה למי שכישורי התקשורת שלו טובים יותר. בנוסף יתחיל הילד רשמית את לימודי המדעים ולימוד מספר מקצועות אחרים. אבל מהכדאי לעשות כדי שהמעבר המורכב מגן הילדים לבית הספר יזרום באופן שיהיה יחסית חלק ושהילד יצליח להסתגל אליו עם כמה שפחות קשיים. לפניכם מספר רעיונות פרקטיים שיעזרו לכם להכין את הילד לתכנית הלימודים של כיתה א'.

הכניסו חיים באותיות ובמילים

לקראת סוף גן החובה יתחיל הילד שלכם ליצור את הקשר בין האותיות לבין הצלילים שלהן. לכאורה ילדים שנכנסים לכיתה א' אינם אמורים לדעת קריאה או כתיבה, מלבד זיהוי וכתיבת שמם. אבל בפועל ילד שיגיע לבית הספר עם ידע ראשוני של קריאה וכתיבה עשוי למצוא שהוא פנוי להתמודד טוב יותר עם המעבר ויכול להשקיע יותר משאבים רגשיים בקליטה ובהסתגלות למערכת החדשה במקום בלימוד עצמו.

בכדי לשפר את המיומנות הזו, נסו פעילויות כמו משחק איות משפחתי - אחד ההורים חושב על כמה מילים ואז מבקש מכל בן משפחה לאיית אותם או בקול רם או על הנייר. הכינו מלים קלות בנות 2-3אותיות, כמו ים, גל או חלה לקטנים ואם יש במשפחה ילדים יותר גדולים ייעדו להם את המילים המורכבות מעט יותר שבהן יש 5-6 אותיות, כמו למשל שלווה ו-ממתקים. אם רוצים ויש כוח אפשר גם למלא יחד תשבצים פשוטים.

בכדי לשפר את יכולות ההאזנה ואת כישורי השפה, קראו לילדים חלק מסיפור מוצלח אבל עצרו לפני הסוף. לאחר העצירה בקשו מהילד או הילדה לספר לכם איך לדעתם יסתיים הסיפור, ורק אז סיימו את ההקראה. שאלו את הילד למה בחר דווקא בסוף במסוים ואיך ובמה הוא שונה מהסוף האמיתי של הסיפור.

קריאת שירים החוזרים על אותיות וצלילים מתוך ספר מנוקד לילדים, אולי אפילו ספר פשוט לפעוטות, תעזור גם היא לילדכם להבין את הצלילים שניתן להפיק מאותיות. בזמן שאתם מקריאים את הקטע הנבחר, הצביעו על אותיות חוזרות ונשנות והסבירו לילד כי הניקוד החוזר לעתים קרובות מקנה להן את אותו הצליל.

חשבון בסיסי, קריאת שעון והיכרות עם מספרים

בכיתה א' ילד הילד שלכם שהמספרים נמצאים בסביבתנו  הקרובה וכי הם מייצגים אובייקטים שניתן להוסיף ולחסר. בכדי לעזור לו לזכות ביסודות חשבונאיים שיסייעו לו בלימודים כדאי לעשות מספר דברים עוד בטרם ההגעה הפיזית לב ית הספר - הצביעו על מספרים בכל מקום שאתם רואים אותם. ציינו את שמם ומה הם מונים. ספרו יחד עם הילדים.ספרו מדרגות בבניין, מנו את מספר התפוזים שאתם מכניסים לשקית בסופר, סיפרו כמה משאיות אדומות נמצאות בקופסת הצעצועים, כמה ספרים יש על ארונית הלילה ועוד ועוד. בנוסף הציגו לפני הילד את השעון - במתכונתו הדיגיטלית אם זה קל יותר - ולמדו אותו על השעות ועל הדקות וכו'. זו גם נחשבת דרך נוספת להיכרות עם מספרים וספרות והדבר גם יאפשר לו להבין טוב יותר את חלוקת השיעורים והשעות בבית הספר כמו גם מתי עליו לקום, באיזה שעה הפסקת האוכל ומתי מסתיים יומו בכיתה.