הכנה להליכה ראשונה לגן הילדים

היציאה מחיק הבית והתחלת גן הילדים מהווה ציון דרך משמעותי בשבילכם ובעבור הילד. הבשורה המלהיבה היא שאתם יכולים לעזור להכין אותו למהלך בדרכים רבות. אספנו בעבורכם כמה עצות מועילות למעבר חלק וטוב לשלב החדש

3226 07/05/2018 הוסף למועדפים
נסו לעודד את הילדים להשתתף בפעילויות קבוצתיות בכל פעם שכאלו מתרחשות, למשל במסיבות יום הולדת.

התמקדו בחיי החברה של הילד - במרבית ימי הגן ילדכם יבלה, ישחק ויעבוד עם ילדים האחרים. הוא ילמד לשתף פעולה בפרויקטים ולשתף צעצועים. ילדים שחשים בנוח לעבוד בקבוצות יעשו זאת באופן טבעי יותר, אבל חלק מהילדים שטרם התחילו גן כנראה לא ממש מיומנים בדברים. כדי "לשפשף" את הילד בפעילות רבת-המשתתפים במקום זו שעשה בבית, גפו או עם אחיו, מומלץ לרשום אותו לפעילות קבוצתית כמו חוג התעמלות או מוזיקה לפעוטות עוד בטרם ההגעה לגן. גם קייטנה לקטנטנים בתקופת הקיץ שלפני תחילת שנת הלימודים תועיל.

לפני הגן, נסו לעודד את הילדים להשתתף בפעילויות קבוצתיות בכל פעם שכאלו מתרחשות, למשל במסיבות יום הולדת. אם אתם יודעים שהילד מסרב להצטרף למשחקים חברתיים כמו "כיסאות מוזיקליים", תרגלו איתו משחקים שכאלו בבית. לפני הכניסה לגן חשוב להרבות לקחת ילדים למגרשי משחקים, לבריכות, לספריות, ולמקומות שכונתיים אחרים, שבהם הוא יכול לפגוש ילדים אחרים וללמוד לשחק עימם.

העצימו את המודעות העצמית של הילד - מלבד הלמידה להיות מודעים לאחרים, ילדים שמתחילים גן צריכים גם להיות מודעים לעצמם. עזרו לילדכם לשנן מידע בסיסי על עצמו, כגון האיות הנכון של שמו, גילו, כתובתו ומספר הטלפון שלכם. הוא צריך גם להיות מסוגל לנקוב בשמם של חלקי גופו השונים. בדרך זו, הוא לא ייתפס לא מוכן כאשר ילדים או גננות ישאלו אותו את השאלות האלו. אם יש לו קושי לשנן עובדות שרירותיות, כמו מספר הטלפון של אחד ההורים, התאימו למספר מנגינה של שיר שהוא מכיר.

עזרו לו להכיר את גופו - על הילד לדעת לזהות רעב או צמא ועליכם לעודד אותו להביע זאת. בנוסף, הסבירו לו שעליו לבטא באופן מילולי כל צורך או מצוקה שלו, למשל לומר לעוזרת הגננת אם חם לו או קר לו, אם התעייף או התלכלך וכדומה. דבר נוסף וחשוב הוא ללמד את הילד שלא להתאפק אם ברצונו ללכת לשירותים, ולעשות זאת גם בשירותים שבגן. לקראת שנת הלימודים עליכם לקחת אותו להיכרות אישית עם מתחם השירותים של גן הילדים.

הרחיבו את ידיעותיו - נכון, ילדי גן טרום טרום חובה לא חייבים באופן רשמי לדעת לקרוא או לכתוב, אבל חשוב שלפחות יכירו מספרים ואותיות. עשו זאת באופן אורייני פשוט במהלך חיי היומיום שלכם - בזמן פריקת שקיות מכולת, למשל, אפשר לבקש מהילדים לעזור לכם לספור את הפריטים. אפשר להכין איתם רשימת קניות ולהקריא בקול את מה שכתבתם, כמו גם להקריא כל טקסט קצר שנקרה בדרככם המשותפת.

ערכו סיור משותף בגן הילדים - חשוב מאוד שתדאגו שהילד שלכם יכיר את בניין גן הילדים שלו, במיוחד אם הגן הוא חלק מקומפלקס גנים. קחו אותו לבקר בגן בתקופת הפעילות שלו ובזמנים שונים במהלך היום, כך שיוכל לראות את הילדים מגיעים לגן, משחקים בתוכו או מקשיבים לסיפור שהגננת מקריאה, וכמובן - מבלים במהלך ההפסקה. אם אפשר, הניחו לילד לשחק מעט במגרש המשחקים או בארגז החול של הגן. ובמלים אחרות - הראו לו כמה המקום מגרה ומלהיב וזאת מכיוון שהקושי הגדול ביותר שהוא עומד לחוות הוא הפרידה מכם. אם הפיתויים לבילוי יהיו גדולים יתכן ש"המכה" תתרכך.

היפרדו בלי דרמות מיוחדות - זהו, ימי הלימודים הראשונים בגן הגיעו. כדי להצליח בפרידה המדורגת מהילדים צייתו להנחיות הגננות. הן יסדרו לכם את הפרידה באופן המושכל וזה שמערכת החינוך אימצה לאור ניסיונה ולנוכח תוצאות מחקרים חינוכיים רבים. אל תפגינו רגשנות יתר שתשדר לילד שהגן הוא מקום נוראי שבו אתם מפקירים אותו - אל תציצו מעל לגדרות, אל תישארו יותר משהגננת קבעה, אל תגיעו לאסוף את הילדים לפני סוף יום הלימודים בגלל שאתם מתגעגעים ודואגים, אל תתנו להם "פיצוי" בתום שעות הגן. התנהגו בטבעיות ובחום והעבירו לילד מסר שהוא הולך למקום כיפי ושבסוף הפעילות אבא ואמא תמיד יחזרו לקחת אותו לביתו.

בהצלחה!