אורח חיים בריא לילדים בתקופת הקורונה – פעילויות אונליין בתחומי ספורט תזונה וארגונומיה

היום, יותר מתמיד, חשוב לייצר מודעות גבוהה בקרב ילדים לאורח חיים בריא ולהקנות להם מיומנויות יישומיות. המציאות החדשה, בה שגרת העבודה שינתה פניה ועובדים רבים במשק עברו לעבוד מהבית הובילה חברות לנקוט צעדים אופרטיביים לחיזוק תחושת השייכות של העובדים לארגונים בהם הם מועסקים. בחשיבות העליונה, הם רוצים לתת לעובדים הרגשה שהם לא לבד גם כשהם מרוחקים פיזית.

7728 28/04/2020 הוסף למועדפים
תזונה וספורט לילדים

במטרה להקל על העבודה, להפיג מתחים ולשמור על הרגלים בריאים למשפחה חשבו בהנהלות הארגונים על פתרונות בריאותיים בסיסיים שיונגשו לעובדים באמצעות מערכות אונליין: ספורט, תזונה נכונה והתנהלות ארגונומית לעובדים ולילדיהם.

הנהלות החברות ובעיקר יחידות משאבי אנוש ורווחה החליטו לסייע לעובדיהם ולקיים הפעלות לילדים במטרה לאפשר להורים שעובדים מהבית להתרגל לשגרה החדשה ולייצר עבורם הפסקות התאווררות. חשוב היה להם שההורים ישדרו לילדים שהמצב החדש שנכפה עליהם לא יגרום לרגשות של בדידות, מתחים ושגרה מתישה אלא כי מדובר בהזדמנות מצוינת ללמוד דברים חדשים והתנסויות חדשות במסגרת הביתית ועם השותפים הטבעיים שהיו שם תמיד - ההורים והאחים. 

בתנאים החדשים שנוצרו עם המעבר לעבודה מהבית והסגר הכפוי הוארכו שעות היממה עד לשעות הקטנות של הלילה. במצב שכזה חשוב להקפיד על תזונה נכונה ולא להיגרר לאכילה לא מבוקרת בשעות הלילה או מתוך שעמום במהלך היום. מההורים נדרשת הקפדה שהילדים יאכלו באופן סדיר ושלמרות השהות הארוכה בבית ידעו לכוון אותם נכון ולהקנות להם הרגלים של פעילות גופנית מגוונת ותזונה מאוזנת שתשמור על מערכת חיסון חזקה גם בימי הסגר וגם בהמשך.

פעילויות אקטיביות לילדים חשובות להקניית הרגלי תנועה ולמניעה של ישיבה ממושכת מול המסכים במשך שעות וללא מעשה. הפעילויות השונות שבהם מתנסים הילדים מהוות בסיס ליצירת הרגלים בריאים, הרגלים של תנועה ותזונה נכונה.

דבר נוסף שחשוב להקפיד בתקופה זו גם אצל המבוגרים ובעיקר אצל הילדים הוא המנחים הארגונומיים שבהם נמצאים במהלך היום. בעקבות שעות רבות של מסכים, ילדים רבים רובצים בתנוחה קבועה על הספות או בכל תנוחה סטטית אחרת שאינה ארגונומית למשך שעות ארוכות ובכך גורמים נזק מתמשך למבנה השלד והשרירים בתקופת הגדילה.

הפעילויות השונות של ספורט, תזונה נכונה וארגונומיה מול מחשב מוצעות היום במגוון מערכות אונליין ונגישות לילדים ולמבוגרים באמצעות המחשב הביתי והטלפונים החכמים בתוכנות כמו זום ואחרות. 

 

אילו פעילויות ספורט מתאימות לילדים ?

ילדים רבים עלולים להשתעמם כשהפעילות המוצעת לא מתאימה להם, מתסכלת או לא מהנה עבורם. משום כך, חשוב מאוד לייצר לילדים הפעלות בעלות ערך מוסף ותרומה לבריאותם ולהתפתחותם הפיסית, הרגשית והחברתית. בהתאם לכך, חשוב לקיים פעילויות ספורט באמצעות מערכת   ONLINE  מכל הסוגים ליחידים ולקבוצות, אישיות או תחרותיות, היתוליות או מאתגרות, בהתאמה לגילאים השונים וליכולות הגופניות השונות של הילדים.

חברות כדוגמת סודה סטרים, מל"מ תים, סמסונג נקסט, בזק בינלאומי ואחרות דואגות לעובדיהם באמצעות פעילויות ספורט אונליין לילדים כמו יוגה, סדנאות מיינדפולנס וסדנאות איפור לילדות, קייטנות וירטואליות ONLINE, סדנאות קסמים וריקודים מצולמים ל- TIK TOK  ועוד שלל רעיונות מקוריים שהילדים שמחים להשתתף בהם באמצעות מחשב ביתי ובמטרה לרומם את מצב הרוח.

לסיכום

אם תינתן התייחסות למצב החדש כהזדמנות ותהיה הקפדה על ספורט בבית ותזונה נכונה בשילוב התנהלות ארגונומית נכונה יימנע מצב של השמנת יתר מאכילה לא מבוקרת ושמירה על מבנה השלד והשרירים למרות שעות הישיבה הרבות מול מחשב. היושבנות שגם לפני עידן הקורונה היוותה בעיה מבנית מגיל צעיר רק מחמירה עם הסגר שמחייב את המשפחה לשהות ארוכה בבית.