קארטה קיד - החוגים שיזיזו את הילדים שלכם

חוגים של אמנויות לחימה עשויים לעזור לנו לספק לילדינו את האפשרות להניע את גופם, להיות בכושר ובשליטה טובה עליו, וכמובן - להיות יותר בריאים. קרטה, ג'ודו, טאי-צ'י או קפוארה - באיזה חוג תבחרו?

3289 09/05/2018 הוסף למועדפים
רק 1 מתוך 3 ילדים פעילים פיזית מדי יום; הזמן המושקע במשחקי ספורט ובאימון במסגרת שיעורי החינוך הגופני כולל פחות מ-50 אחוזים מהתנועה שמספיקה כדי להיחשב כפעילות גופנית

ילדים צריכים לזוז, לרוץ, לקפץ ולנתר, להניע את גפיהם, לטפס על עצים, להתגלגל במדרונות של דיונות, לרדוף אחרי חבריהם במשחק מחבואים ארוך ומלא פיתולים. אבל הם לא. לפחות מרביתם לא. הילדים המילניום הזה שקועים בעיקר בנעת פרק היד והאצבעות. מה עושים כדי שהם ינועו, יהיו ספורטיביים ובריאים יותר?

לפני שנזכיר לכם את האפשרויות הרבות לחוגי אמנויות לחימה מצוינים ומעשירים שמאפשר לילדים לזוז ולפעול פיזית, הנה כמה עובדות משכנעות:

רק 1 מתוך 3 ילדים פעילים פיזית מדי יום; הזמן המושקע במשחקי ספורט ובאימון במסגרת שיעורי החינוך הגופני כולל פחות מ-50 אחוזים מהתנועה שמספיקה כדי להיחשב כפעילות גופנית; ילדים ובני נוער מבלים יותר מ-7 שעות ביום בממוצע מול מסכים - טלוויזיות, מחשבים, טלפונים ומכשירים אלקטרוניים אחרים שמשמשים לבידור; בשנים האחרונות חלה עלייה מדאיגה במספר הילדים השמנים בכל רחבי העולם - מ-31 מיליון בשנות ה-90 ל-41 מיליון כיום, במדינות רבות מדובר בעלייה של 100 אחוזים; בישראל, כמו בארצות הברית, ילד אחד מתוך כל 3 ילדים הוא בעל עודף משקל או מוגדר כבעל עודף משקל ניכר; השמנת היתר עולה עם הגיל.

כושר פיזי, איזון נפשי ומיומנויות חברתיות

פעילויות כמו טאקוונדו, קונג פו ואייקידו מספקות דרך מהנה עבור בנים ובנות להשיג באמצעותן גם כושר וגם מיקוד. יש אולי הורים שעלולים לחשוד שהשתתפות בחוגי לחימה תקדם את הילדים להיות אלימים, אבל כיום כבר ברור שהדבר אינו נכון, אלא למעשה הפוך. אומנויות לחימה למעשה עוזרות ללמד ילדים משמעת עצמית ומיומנויות חברתיות, כמו גם מסייעות להם להפעיל את גופם ולשמור עליו טוב יותר. בכל מקרה, עם אמנויות לחימה הרווח כפול ומכופל - הורים רבים שילדיהם סובלים מהפרעות קשב וריכוז (ADHD) מדווחים על הצלחה רבה של הילדים שמשתתפים בחוגים אלו לפתח שליטה עצמית וריכוז.

בחוג ילדים, שנמשך כשעה ושאפשר למצוא אחד שמתקיים לפחות פעמיים או אפילו יותר בשבוע, עורכים הילדים חימום, מתרגלים את הכישורים המיוחדים של האמנות, שעשויים לכלול בעיטות, אגרופים וקפיצות, כמו גם תרגולים לעידוד הריכוז ולפיתוח תשומת לב קפדנית יותר לפרטים.

ההתקדמות של הילדים בחוגים אלו מסומנת לעתים קרובות על ידי החגורה, כשהמתחילים חוגרים חגורה לבנה ומתקדמים לאורך מגוון צבעים עד להגיעם לדרגה הגבוהה ביותר שמספקת להם חגורה שחורה. כדי להתקדם לרמה החדשה מתבצעת בחינה, בדרך כלל כל שלושה חודשים, שכוללת תרגיל שיקבע אם התלמיד או התלמידה השיגו את המטרות עד כה.

איזה חוגים מוצעים לילדים בשוק?

הגיל שלרוב מומלץ להירשם בו לחוג אמנויות לחימה הוא שש, לפעמים מעט לפני כן. לטענת מומחים עדיף לבחור בעבור הילדים הצעירים חוג שמתמקד באמנות לחימה אחת ולא בחיבורים בין כמה מהן. הנה לפניכם התחומים המומלצים:

  • קראטה שמוצאו מיפן - מערכת של פיתוח הגנה עצמית באמצעות בעיטות ואגרופים. הקראטה מעודד פיתוח יציבה טבעית ותקינה, היכרות עם הגוף וחלקיו, שווי משקל ובנייה וחיזוק של השרירים ומערכת העצבים והתיאום ביניהם.
  • טאקוונדו שמוצאו בקוריאה - צורה של קראטה שפותחה כאמנות צבאית, שהפכה לאחד מאומנויות הלחימה הפופולרית ביותר בעולם המערבי. היא משתמשת בבעיטות ובתנועות חבטה בכדי להמריץ את הגוף, כמו גם בטכניקות נשימה ובמדיטציה כדי לספק מיקוד.
  • ג'ודו שמוצאו ביפן - כספורט תחרותי, ג'ודו מלמד ילדים איך לזרוק שותף באמצעות איזון ומינוף ומסייע להם ללמוד שליטה עצמית וכבוד ליריב שלהם.
  • ג'יו ג'יטסו שמקורו ביפן - שיטת לחימה מימי הסמוראים שמהווה  צורה תחרותית של הגנה עצמית, המלמדת את התלמידים להשתמש במשקל של היריב וכוחו הנגד שלו.
  • אייקידו שמגיע מיפן - משתמש רבות של תנועות זהות לאלו של ה-ג'ו ג'וטסו אבל באופן עדין ולא תחרותי. האייקידו מצוין ללימוד משמעת עצמית ועבודה עם בן זוג.
  • קונג פו שמגיע מסין - צורה קפדנית ופיזית של קראטה, הכוללת תנועות זורמות יותר מאשר אלו של אמנות הלחימה היפני, מה שמקל על המפרקים. בנוסף דובר בספורט מהיר מאוד, כך שהילדים מקבלים אימון אירובי במהלכו.
  • טאי צ'י הסיני - מתמקד באיזון, מתיחות והחזקת משקל הגוף. הטאי צ'י לא מכביד על המפרקים, מגביר את הגמישות ומשפר את יכולת הריכוז.
  • קפוארה מקורה בברזיל - אמנות לחימה ברזילאית בעלת שורשים אפריקאים המשלבת בתוכה יסודות ריקודיים, אקרובטיקה ומוזיקה. הקפוארה ידועה במהלכים המהירים והמורכבים שנכללים בה ובמינוף הגוף במגוון רחב של בעיטות, ספינים, וטכניקות ניידות.