3 מסלולי טיול משפחתיים מומלצים ברמת הגולן

מתי נסעתם בפעם האחרונה לטיול עם המשפחה? לא לקלאב או לבית מלון, גם לא לצימר - למקום שבו ניתן לטייל בטבע, לטבול במי נחלים, להתפעל מנשר בשמיים או מצב במים. רמת הגולן מחכה לכם ולא רק בחורף בפקקים להר החרמון

5403 16/05/2018 הוסף למועדפים
יש הנרתעים במסלולי רמת הגולן בשל הקושי בטיפוס ובהתפתלות בהם אבל לפניכם מסלולים קלים עד בינוניים שההנאה שמגולמת בטיול לאורכם שווה את המאמץ. ובגדול.

אין מה להרבות במלים - השם רמת הגולן אומר הכל. הוא אומר המון מים, צמחייה שופעת ועשירה והרבה בעלי חיים באזורי המחיה הטבעיים שלהם. יש הנרתעים במסלולי רמת הגולן בשל הקושי בטיפוס ובהתפתלות בהם אבל לפניכם מסלולים קלים עד בינוניים שההנאה שמגולמת בטיול לאורכם שווה את המאמץ. ובגדול.

המג'רסה

סעו על כביש עוקף כנרת (מס' 92), פנו מערבה בכיכר שבצומת מעלה גמלא ומשם המשיכו על שביל האספלט על-פי השילוט אל המג'רסה.
המקום הוא שמורת הטבע שמהווה נקודת מפגש ייחודית המנקזת מספר נחלי מנחלי הגולן המשמעותיים  - נחל דליות, נחל יהודייה ונחל המשושים - שכולם זורמים אל הכנרת. שמה השמורה בעברית הוא הבטיחה ו-המג'רסה הוא שמה הערבי. למעשה המקום מהווה מעין ביצה ייחודית שבה משגשגים מספר בתי גידול של צמחיה ובעלי חיים. המג'רסה נדירה מבין מפגשי הנחלים האחרים בארצנו משום שהיא הביצה היחידה שכוללת לגונות ומקושרת לאגם המים המתוקים, הכנרת.

במקום ממתין לכם מפגש מרשים בין המדרונות תלולים אשר גולשים אל הדלתא ושפע של מים הזורמים אליה. אלו הופכים את השמורה למקום מופלא שבו חיים בנחת ובאושר צמחייה יפהפייה ושלל בעלי חיים כמו עופות מים וצבי ביצה.

המסלול הרטוב של המג'רסה (השבילים מסומנים בכחול) כולל את נחל דליות, הגולש מהגולן וזורם אל הכנרת מצפון-מזרח. הוא מספק למשפחות טיול מושלם לעונת הקיץ וניתן ליהנות ממנו גם בעונות המעבר. אורכו המסלול כ-800 מטרים בלבד, ועליכם לקחת בחשבון שהנתיב הוא ממש בתוך שפך הנחל, כך שאתם הולכים פיזית בתוך המים (לא מתאים בהכרח לילדים קטנטנים אבל דווקא מאפשר טיול נינוח עם תינוקות במנשא). המסלול מוצל בחלקו הגדול באופן טבעי על ידי הצמחייה שמייצרת בו מעין מנהרה מוצלת נעימה במיוחד.

שימו לב - המג'רסה מאפשרת למעשה מסלול מעגלי כיוון שבסוף המסלול הרטוב אפשר לשוב לנקודת ההתחלה במסלול היבש. סך כל המסלול כ-1.5 ק"מ.

המקום הוא שמורה מסודרת עם שירותים ומלתחות העומדים לשירות המטיילים. בכניסה לשמורה מי שתייה ושטח מוצל לפיקניקים. לשמורה יש שעות פתיחה מסודרות, שאודותיהן חשוב לברר בטלפון 04-6793410. הכניסה לשמורה בתשלום, ועד שעה לפני שעות הסגירה הרשומות, אבל כדאי לפנות כמה שעות לבילוי במקום.

נחל זוויתן עליון

נחל זוויתן, המתפתל ברמת הגולן, לא הרחק מהעיר קצרין, הוא מוקד מושלם לטיול משפחות מהנה. הוא זורם בכל ימות השנה ולאורכו שכיות חמדה רבות. המסלול הזוויתן מאוד פופולרי ומתאים למשפחות עם ילדים.

המסלול שלנו אמנן לא קצר אך מעגלי ונוח. הוא מתחיל ומסתיים בחניון יהודייה, שצמוד לכביש 87, על הגדה המערבית של הכביש בין צומת קצרין דרום לצומת יהודייה.

מהחניון היציאה למסלול היא דרך השביל המסומן בכחול, שמתחיל לנוע מערבה לכיוון נחל זוויתן. שביל זה שמשי, רחב ונוח להליכה. כעבור הליכה של כ-600 מטרים בצומת השבילים הכחול והשחור עליכם לנטוש את הכחול, לפנות ימינה ולעבור אל השביל השחור שממשיך לכיוון צפון. השביל מתפתל בירידה בשיפוע קל כשמדי פעם חוצות אותו תעלות מים קטנות ויובלים חביבים, אותם ניתן לעבור בקלות. הכניסה לערוץ נחל הזוויתן נמצאת בסוף המסלול הזה.

כשתגיעו אליו תגלו שכשמו כן - נחל הזורם בפיתולים ובזוויות רבות. ערוץ הנחל סומן בשביל אדום שיורד שמאלה ובצמוד לערוץ הנחל. לאחר הליכה קצרה תגיעו ל-2 בריכות רחבות ידיים, עמוקות ונהדרות, המכונות בריכות משושי הזוויתן. הטבילה במים חובה ומהווה חוויה מצננת ומלהיבה.

בהמשך תוכלו להגיע למפל הזוויתן היפה, על ידי ירידה אטית במסלול האדום שנמשכת עוד כ-25 דקות. מומלץ להגיע לתצפית על מפל הזוויתן - מהמפלים הגדולים והסואנים ביותר בארצנו הקטנטונת. המעוניינים להגיע אל הבריכה שאליה נופלים מי המפל צריכים לפנות ימינה ולרדת במדרגות בזלת, ואפילו בסולם - ירידה תלולה שאינה מסוכנת, אבל שמוטב לא לטלטל אליה את הילדים. מהמפל חוזרים על השביל האדום עד למפגשו עם זה הכחול, שמוליך אתכם אל החניון.

בסך הכל אורך המסלול 6 קילומטרים, כך שאינו מיועד למתקשים בהליכה או בתנועה פיזית.

בחניון היהודיה עומדים לשירותכם שירותים מסודרים וכן בית קפה, חנות מזכרות ותחנת מידע איכותית.

נחל סער, מפל הסער ומפל רסיסים

נסיעה בכביש מספר 99 (קרית שמונה - מסעדה) ופנייה לכפר עין קניה תביא אתכם לאחר כקילומטר אל "גשר הידידות" ואל נחל סער, הזורם בין סלעי בזלת האופיניים לרמת הגולן לסלעי הגיר של החרמון עד שהוא נשפך וחובר לנחל הבניאס. המקום שופע במים בחורף, אבל בקיץ שואבים את מימיו והוא שחון.

היציאה למסלול בגשר הידידות המוביל מגדת הנחל לכפר קיניה. יורדים מהגשר ופונים ימינה ומזרחה, לאורך שביל המסומן בירוק, מה שמוביל אתכם להליכה לאורך גדת הנחל הדרומית. קילומטר בלבד של הליכה יפגיש אתכם עם מפל רסיסים היפה, שגובהו 25 מטרים. המפל, כשמו כן הוא, מפזר את רסיסי המים שלו לכל עבר בימות החורף.

חוזרים אל גשר הידידות ואל השביל הירוק אבל הפעם פוסעים מצפון לערוץ הנחל מערבה בנתיב היורד וחוצה את האפיק. בדרך ניתן לראות את הריסותיהן של טחנות קמח עתיקות שפעלו באזור בעבר. בהמשך השביל תגיעו לחורשת עצים ומטפסים ולמספר בריכות ומפלים.

לנח ערוץ שהולך ונעשה צר שהליכה לאורכו מזמנת תצפית אל הכפר קיניה ואל מצודת נמרוד. הליכה בת כשעה תביא אתכם לתצפית מקסימה על מפל הסער, שגובהו כ-10 מטרים. מתחת למפל זה תתקלו בבריכה מרשימה מוקפת בעצי דפנה.

הקפת המפל מדרום בשביל הירוק ובצמוד לכביש 99 תביא אתכם במרחק הליכה קצר למפל המגלש. מפל זה זכה לשמו בגלל שמימיו גולשים באלכסון בתוך מעין מגלשה שנחצבה בתוך סלע הבזלת.

מנקודה זו עולים בהליכה קצרה אל כביש 989, אשר מוביל למצודת נמרוד ולנווה אטיב, ליד צומת מפל סער. עצירה על הכביש תאפשר לכם לחזות במפל סער, אחד המרשימים במפלי רמת הגולן.

המסלול ניתן להליכה גם לכיוון ההפוך, ואורכו כ-11 ק"מ.