10 ספרי הילדים הטובים בכל הזמנים

לאחר ששבענו מספרי ראשית קריאה לקטנטנים, הגיע הזמן לחשוף את הילדים לספרים הטובים בכל הזמנים שהשפיעו ועיצבו את חייהם של ילדים מכל רחבי העולם.

2083 01/01/2018 הוסף למועדפים
לחשוף את הילדים לספרים הטובים בכל הזמנים

בילבי גרב ברך/ לינדגרן

בילבי היא הילדה הכי חזקה בעולם. בעלת שתי צמות ג'ינג'יות, גרביים באורכים שונים, וקוף כחבר, בילבי גרה לבדה ב"וילה וילקולה" ומממשת את חלומם של כל הילדים – לחיות באומץ ללא חוקים וסמכויות ולנהל את חייה לפי חוש הצדק המפותח שלה. בילבי, שמקסימה את ילדי השכנים טומי ואניקה, מוצאת את עצמה נחלצת מצרות שוב ושוב בזכות כושר ההמצאה המשעשע שלה, כוחה וטוב ליבה, ומזכירה לכולם מהם הערכים החשובים באמת.

 

הסיפור שאינו נגמר/ אנדה

כל ילד חולם לעיתים להגיע לארץ פנטזיה, מלאת יצורים קסומים, מלכים ומרשעים. בספרו של מיכאל אנדה קורה בדיוק זה – ילד דחוי שברח מילדים שהציקו לו, מגיע לחנות ספרים מסתורית ולוקח ממנה את הסיפור שאינו נגמר. הוא מתחיל כקורא תמים בספר, אך באורח פלא, מוצא את עצמו לפתע בתוך הסיפור עצמו – כשגורלה של ממלכת פנטזיה כולה תלוי רק בו.

 

הקסם מארץ עוץ/ באום

אין אדם שלא מכיר את האריה הפחדן, איש הפח חסר הרגש והדחליל הטיפש, שליוו את דורותי והכלב טוטו לעיר האזמרגד לפגוש את הקוסם. החבורה מלאת התקווה פונה לקוסם לקבל את משאלותיהם – הדרך הביתה לדורותי, מוח לדחליל, אומץ לאריה, ולב לאיש הפח, אך הם מגלים לבסוף כי כל משאלותיהם היו למעשה כבר בהישג ידם.

 

אמיל והבלשים/ קסטנר

אחד מספרי המופת של ספרות הילדים מתאר את מסעו מלא ההרפתקאות של אמיל לברלין, בצורה מציאותית ומרתקת. אמיל מגלה כי כספו נגנב בדרך ברכבת וחובר לחבורת ילדים שעוזרים לו למצוא את הפושע ולהחזיר את כספו. הספר היה בין ספרי הילדים הראשונים שכללו דמויות מפוקפקות וחוויות מציאותיות בברלין האמיתית של אז, בצורה נגישה לילדים שזוכים לסיפוק עם הסוף הצודק.

 

האסופית/ מונטוגמרי

כמו אנני או בילבי, גם האסופית היא יתומה ג'ינג'ית כובשת לבבות. סדרת הספרים של לוסי מוד מונטגומרי מלווה את אן האסופית מרגע שמגיעה לבית אימוץ לביתם של מרילה ומתיו קטברט, ועד לבגרותה. אן היא ילדה חולמנית, רגישה ואידיאליסטית מצד אחד, אך גם פזיזה, חדת לשון ובעלת מזג סוער מצד שני. כל אלה מגבשים את סיפור ההתבגרות של אן למסע מרגש, אותו אן והקורא עוברים ביחד.

 

הנסיך הקטן/ אכזופרי

הנסיך הקטן שצונח בלב מדבר סהרה פוגש בטייס שאבד במדבר כשמטוסו התרסק. הסופר אכזופרי, שבעצמו היה טייס, ונעלם בטיסתו האחרונה מבלי שנמצא אי פעם, חושף בפני הקורא את האמיתות הקסומות שנשכחות מהמבוגרים – על חברות ואהבה. הנסיך הקטן שהגיע מעולם אחר מספר לטייס את סיפור מסעו לכדור הארץ דרך עיניו התמימות ונטולות החשיבות העצמית של הילדים, ומזכיר לו, ולנו הקוראים, את יופי תמימות הילדים.

 

סוד הגן הנעלם/ הודג'סון ברנט

מרי, ילדה מפונקת שהוריה מתו, נשלחת לגור באחוזה של דודה, ומגלה במקרה את קיומו הסודי של גן ישן ומגודר, שהוזנח במשך שנים. תוך כדי טיפוח הגן, מרי חושפת סוד משפחתי שהוסתר ממנה – בן דודה החולני שלא ידעה על קיומו. בן הדוד המריר שומע על הגן הנעלם ומבקש לבקר שם. בעזרת חבר של מרי, כל השלושה הופכים את הגינה המוזנחת לגן קסום ומלבלב ומצליחים לרפא את גופו של בן הדוד, ואת האופי המפונק של מרי.

 

הקוסם מארץ ים/ לה גווין

אורסולה לה גווין שנחשבת לאחת הסופרות המשמעותיות ביותר בעולם הפנטזיה, מגוללת את סיפורו של נער כפר שמצליח לשלוט בקסמים פשוטים, ומציל את כפרו מהתקפת פושטים. הבחור הצעיר זוכה להגיע לבית ספר לקוסמים, אבל האופי הפזיז וחסר הסבלנות שלו גורם לו להסתבך בדו קרב עם קוסם אחר, והוא פותח בטעות את העולם ליצור נורא מאין כמוהו שרודף אחריו לכל מקום – הצל. רק לאחר שנים רבות של בריחה ומאבק, מגלה הקוסם את הדרך היחידה להתגבר על הצל. סוד זה נחשף בסוף הספר הראשון, שהינו חלק מהטרילוגיה המרתקת על ארץ ים.

 

הרוח בערבי הנחל/ גרהם

הספר שנכתב בבריטניה של תחילת המאה שעברה אפוף בקסם הכפרי של אותה התקופה כשהוא מספר את סיפורם של חפרפר, עכברוש המים, מר קרפד ומר תחש. כולם יחדיו מצליחים, בעזרת הומור מקסים, והרפתקאות מרתקות, לגלות לקוראים את הדברים החשובים על חברות, על אנוכיות, ועל אכפתיות.

 

הארי פוטר/ רולינג

על אף שהיא צעירה מכדי להיחשב לקלאסיקה בעולם ספרות הילדים, מקומה של סדרת ספרי הארי פוטר היא על המדף לצד היצירות הנבחרות ביותר במאה השנים האחרונות. שבעת הספרים שואבים את הקורא למסע ההתבגרות של הקוסם היתום הארי פוטר, לאורך שנות בית הספר, כשהוא מתכונן, ולבסוף מבצע, מאבק נגד הקוסם האפל ביותר בהיסטוריה. סדרת הספרים מלאת הדמיון מדגישה שוב ושוב את חשיבת החברות והאהבה כדרכים החשובות ביותר להתגבר על הרוע בחוץ, ועל הרוע השוכן בתוך כל אחד מאתנו.