5 המומלצים ספרי ילדים לפני השינה

סיפורים לפני השינה לילדים הם חלק חשוב מאוד בהתפתחות הרגשית והקוגניטיבית שלהם. מהם 5 הספרים המומלצים לילדים בגילאים שונים לפני השינה?

2282 01/01/2018 הוסף למועדפים
5 המומלצים ספרי ילדים לפני השינה

יש שני מקומות בהם אנחנו יכולים לצאת להרפתקאות בארצות רחוקות, לגלוש על קשת בענן ולהביס מפלצות –בספרים ובחלומות, ובעזרת האחד ניתן לנווט את הילדים להגיע בקלות לשני.

בחדר הנעים, כשהילד או הילדה שכובים במיטה, הורה שמקריא סיפור לילדים לפני השינה יכול לעזור להם לעשות את המעבר בין היום העמוס והרועש לשקט של הלילה, או המעבר בין מציאות לחלום, בצורה קלה ונעימה יותר.

התרומה של סיפור לפני השינה לילדים היא אדירה, ולא רק חושפת את הילד לספרים בשלב מוקדם ומעשירה את עולמו, אלא גם מאפשרת לו לעבד את הרגשות שלו ולהתמודד בהצלחה עם הנושאים שעולים בסיפורי ילדים. זו הסיבה שלעיתים יש ילדים סיפור אהוב אחד – החזרה שוב ושוב על אותו הסיפור עונה על צורך רגשי של הילד בנושא שבו עוסק הסיפור. וכך, בכל ערב קצת, ספרים טובים מלמדים את הילדים כישורי חיים.

כדאי מאוד להתאים את סוג ותוכן הסיפור לילד עצמו – לגיל, לאופי, להעדפות קודמות.

 

לילה טוב ירח / מרגרט וייז בראון

עבור פעוטות, ההליכה לישון היא ממש פרידה אמיתית מהעולם, בכל לילה מחדש, ולכן חלקם עשויים לחשוש מההירדמות, אם לא נפרדו כראוי מהיום. הספר המקסים לילה טוב ירח מתאר ארנב שנפרד בהדרגה מעולם הערות. הכתיבה בצורת שיר ערש והציורים היפים מלווים את הילד במסעו, הבטוח כעת, לעולם החלומות.

 

סיפור שקרה לי בדרך / דבורה עומר וורד רביבי שוורץ

אסופת הסיפורים של דבורה עומר מתאימה במיוחד לילדים בגילאי הגן, ומתאר אפיזודות קטנות מחיי היום יום של כל ילד, ועל ההתמודדות ברגעים קטנים אלו. הסיפורים המשעשעים טומנים בחובם ערך מוסף של טיפוח היכולות הרגשיות והקוגניטיביות של הילד, ומאפשרות לו ללמוד כיצד להתנהל בעולם, בצורה נעימה ובלתי מורגשת.

 

ההרפתקאות המפתיעות של הברון מינכהאוזן / רודולף אריך ראספה

עלילותיו המופרזות של הברון מינכהאוזן יצחיקו כל ילד עד דמעות: כמו הפעם שבה משך את עצמו החוצה מתוך ביצה על ידי משיכת שערו בידיו כלפי מעלה; או איך ירד בעזרת חבל קצר מהירח לכדור הארץ כשבכל פעם שהגיע לקצה החבל הקשור לירח, גזר מעט מהחבל מלמעלה וקשר אותו לקצה למטה, וכך המשיך לרדת. הספר נכתב עוד המאה ב-18, והברון מינכהאוזן הפך לבסוף לגיבור שמוכיח כי המציאות יכולה להיות אמיתית מאוד, גם בסיפורים המוגזמים של הברון.

 

שייקספיר לפני השינה / טל ניצן

המשוררת והמתרגמת טל ניצן מצליחה ביכולת מעוררת פליאה להפוך 14 ממחזותיו המוכרים ביותר של שייקספיר לסיפורים מרתקים לילדים. הסיפורים שמרככים את הפן הדרמטי במחזותיו, חושפים את הקוראים הצעירים לציטוטים המופלאים ביותר בעולם הספרות, ולמחזות המשעשעים והמרגשים של אחד מגדולי המחזאים בכל הזמנים.

 

סיפורי אלף לילה ולילה

אלף ואחד הסיפורים המופלאים שסיפרה שחרזדה, הנערה הנבונה, למלך שאהריאר, שהרג כל אישה עימה הוא מתחתן אחרי לילה אחד – הם אלה שמצילים את חייה. המלך שמקשיב לסיפוריה במשך אלף ואחת לילות, מרותק לסיפוריה הקסומים, ולבסוף מתאהב בה. אוסף הסיפורים של שחרזדה נאספו עוד במאה ה-8 ושאובים מתרבות המזרח העשירה – סיפורי עם הודיים, מצריים, פרסייים וערביים, שהפכו לנכסי צאן ברזל בתרבות העולם כיום, כמו עלי באבא או אלאדין. סיפורי אלף לילה ולילה מזמינים את הקורא הצעיר, וגם את ההורה, להיחשף לעולם עשיר ומרתק של סיפורים מהלכי קסמים ומעוררי מחשבה.