ביצת קינדל: ספרים ממוחשבים

הטכנולוגיה בכלל, והטכנולוגיה החדשה בפרט סיפקו עוד יכולת למשוך ילדים לקריאה אינטראקטיבית ומלהיבה, והדבר קרה עם כניסתם של הספרים הדיגיטליים הממוחשבים לחיינו. כותרים דיגיטליים יכולים בהחלט לכבוש את תשומת לבם של סרבני הספרים העיקשים ביותר ולפתוח את לבם לעולם הספרות

2317 03/03/2018 הוסף למועדפים
הנייד - שם את הספר הדיגיטלי ביד

השימוש בטכנולוגיה כדי להנגיש ספרים לילדים התחיל בעבר, עוד לפני עידן המחשב והניידים, עם ספרים שהיו להם אפקטים קוליים - מעין סרגל בצד הספר עם כפתורים המקבילים לתמונות בסיפור. כאשר הסמל הופיע בסיפור, הקורא יכול היה ללחוץ על כפתור בצד בכדי לשמוע את האפקט הקולי. ספרים אלה נקראים "ספרי קול" והם עדיין נמכרים בעיקר לפעוטות. בשלב הבא הגיעו ספרים עם קלטות נלוות או אפילו תקליטורים, ורובנו הכרנו היטב את סדרת ספרי "קלאסי קלטת".

לאחר שהמחשבים נהיו נפוצים יותר, גרסאות של ספרים בתקליטורים הפכו ליותר פופולריות. אלה היו בעצם תוכנות להכניסו את הספרים למחשב והציגו אותם בליווי קריאה על המסך, כך שלילדים התאפשר ללחוץ עם העכבר על איורים, מילים ותמונות שונות בסיפור, ואלו היו מגיבים, מתעוררים לחיים או משמיעים קולות. הטכנולוגיה הזו הייתה מוגבלת למדי עם זאת ולא נפוצה ממש, כי הייתה זו תקופה שבה למרבית הילדים עוד לא הייתה ממש גישה למחשב וכן לא היה להם הידע כיצד להשתמש בו.

 

הנייד - שם את הספר הדיגיטלי ביד

אבל אז הגיעו הניידים, וידי כולנו, גדולים כקטנים, התמלאו בהם. באופן טבעי ובמקביל התפתחו גם הטאבלטים, שלא כרוכים בחשבון טלפון ובשיחות נכנסות, ולאחריהם גם פיתוח אמצעים ניידים שנועדו במיוחד לספרים. כיום יש חברות רבות שמספקות מוצרים דומים - יישומים שמאפשרים קריאת כותרים שונים.

ההתקדמות החדשה ביותר בספרי הילדים האינטראקטיביים הממוחשבים הוא מכשיר ה-קינדל של אמזון, שזכה כבר לכל מני התפתחויות מאז שנכנס לעולמנו ב-2007. כיום יש שפע של אתרי ספרים אלקטרוניים שמציעים להורדה בתשלום ספרי תמונות לפעוטות, שבהם ניתן לשמוע אפקטים קוליים, דרכים להגיית המילים ועוד. כל השיווק והרכישה מתבצעים באופן מקוון לחלוטין ולפעמים גם בחינם.

ספרים דיגיטליים הם יותר מסתם טקסט ואיורים. הם מספקים לילדים גירויים נוספים, ואפשר שבעידן הממוחשב הנוכחי הם יצליחו לכבוש את הילדים יותר מאשר ספרי הנייר המסורתיים. ספר דיגיטלי מספק לרוב גם אפשרויות להקשיב להקראה של הסיפור, לרוב על ידי שחקן, וכן אפשרות קריאה לבד, ובנוסף הוא מציע מני הפעלות שונות כמו: משחק זיכרון, משחק התאמה, צביעת איורים, משחקי תנועה, קול ואור, ועוד ועוד.

בארץ הספרים הדיגיטליים לא ממש תפסו, אבל בכל זאת יש מבחר נחמד מהם בכל מני יישומים שכדאי לחפש דרך גוגל תחת הערך "ספרי ילדים דיגיטליים" כיוון שאלו משתנים כל העת. בזמן כתיבת הכתבה ניתן היה להשיג כותרים דיגיטליים לילדים בשפתנו למשל באפליקציית "עברית ילדים", שבה תמצאו למשל את הספרים: הלו הלו אבא, כובע הקסמים, איתמר מטייל על הקירות, הצב של אורן, סיר הסירים, ציפור הנפש ועוד ספרים מוכרים במתכונת דיגיטלית. וכן ב-Get Books - חנות ספרים דיגיטלית שמציעה מגוון רחב של ספרי ילדים דיגיטליים להורדה במחירים נוחים ותמצאו בה ספרים גם לילדים הגדולים יותר, כמו לאסי חוזרת הביתה, אוליבר טוויסט, סוד הגן הנעלם, סדרת ג'ינג'י ואחרים. אתר Booxilla מציע ספרי ילדים שמתאימים לקריאה במכשיר קינדל של אמזון, וביניהם למשל: האחים גרים לצעירים ולבוגרים, סיפורים ממחנה פיקצ'ו, סיפורי איש היער, ספרים מסדרת הספורט העשירייה הפותחת, ועוד.