ספרי ילדים שמבוגרים אוהבים: חלק ב'

יש ספרי ילדים שעשויים להחזיר לכם אופטימיות, להציף אתכם בנוסטלגיה ולהשיב אתכם לזמן קצר לאותם ימי תום שבהם הייתם אתם בעצמכם ילדים קטנים, כאלו שמקשיבים טוב טוב לסיפור שאבא ואמא מספרים. פרגנו לעצמכם חזרה לילדות באמצעות ספרות

1887 02/05/2018 הוסף למועדפים
יש ספרי ילדים שעשויים להחזיר לכם אופטימיות, להציף אתכם בנוסטלגיה ולהשיב אתכם לזמן קצר לאותם ימי תום שבהם הייתם אתם בעצמכם ילדים קטנים,

חלק זה בכתבה יציג לפניכם עוד שלושה ספרי ילדים מושלמים שיעוררו בכם, כבוגרים וכהורים, שפע תחושות מרחיבות לב ומרגשות, שעשויות גם לזכך את נפשכם לזמן מתלאות היומיום. אל תמתינו - גשו לספרייה ותשיגו אותם בהקדם. הם יעשו לכם טוב, באמת.

עליסה בארץ הפלאות מאת לואיס קרול

רבות דובר על הספר הזה שכתב לפני עידן ועידנים לואיס קרול - פרופסור למתמטיקה מאוניברסיטת אוקספורד שבאנגליה, שזהו שם העט שלו. הספר יצא לאור בשנת 1865 ונחשב לאחד מספרי הילדים הפופולריים בכל הזמנים, אבל תמיד היה, לפחות בגרסתו המקורית ולא בעיבודי דיסני למיניהם, ספר שמבוגרים אהבו במיוחד. הסיבה לכך היא בעיקר העובדה שהטקסט מלהטט במשחקי מלים ובמה שמכונה איגיון (נונסנס), ושכולו, או לפחות רובו, נכתב כפרודיה על שלל ענייני התקופה. כשתחליטו לקרוא בו, מומלץ מאוד שתשיגו את הספר בגרסתו המוערת, בתרגום רנה ליטוין, שכולל הערות של מרטין גרדנר והמתרגמת, שהאירו והסבירו הרבה מהדברים לנוכח מחקרים מרתקים בנושא. בספר הייחודי נכללו מודלים ספרותיים מתחום הפנטזיה והאיגיון שלא היו מקובלים באותה תקופה. יש הטוענים שהסיבה לכך היא שימוש של קרול בסמים, או לפחות ניסיון של הסופר לייצר עולם פסיכוטי דומה לזה שחש אדם שלקח סמי הזיה. בכל מקרה, הספר הזה לא מעודד צריכת סמים, אבל בהחלט מעודד ראש יצירתי מאין כמוהו ובילוי זמן מכושף בין מילותיו או במלים אחרות - נחת גדולה.

הרוח בערבי הנחל מאתר קנת גרהם

חבורת ידידים שהם חיות מואנשות היא המככבת בספר האיקוני הזה, משנת 1908. חפרפר החרוץ וישר הדרך, מר גירית האדיב והישנוני-משהו, הנברן האמיץ והנמרץ וקרפד השחצן וחסר האחריות, כולם זוכים מהסופר הסקוטי להרפתקאות מסעירות המתרחשות על גדות נהר התמזה שבאנגליה. כיף לקרוא את הרפתקאות החבורה, אבל לא רק - הספר משקף הרהורים ומחשבות על ידידות ונאמנות ומעורר פרצי נוסטלגיה עזים לתמימות ולטבע, לילדות ולהשד יודע מה. אפילו השם, "הרוח בערבי הנחל", כבר מתחיל לעורר בנו המבוגרים את אותן תחושות מופלאות. הספר, אגב, נולד משילוב של מה שהקריא גרהם לבנו הקטן לפני השינה, מכתבים אישיים שנכתבו אליו. הילד, ששמו אלסטר אך שכונה "עכברון", התאבד בהגיעו לגיל קולג' כיוון שהיה חולה ודיכאוני, וזאת למרות כל הטוב והיופי שאביו הביא לחייו, לפחות בכתביו. כעת ניתן להשיג את הספר מתורגם לעברית בגרסה מוערת, המלווה באיורים המקוריים של ארנסט שפרד, בתרגום מצוין של יניב פרקש.

משפחת החיות המוזרות מאת טובה ינסון

הסופרת והמאיירת הפינית פרסמה לראשונה את עלילות משפחת המומינים שטוותה כבר בשנת 1945. מומין אבא, מומין אמא, מומין, נערת הסנורק, סנופקין, מאי הקטנה, ועוד דמויות מיתולוגיות דמיוניות ומלאות טוב וחינניות מקשטים את הספרים המתוקים של הסדרה, שעלילתם מתרחשת בעמק המומינים המושלג והקפוא בחורף וירוק ופרחוני באביב. העלילה מתמקדת בבני המשפחה ובתושבי העמק ובקורות אותם יחד עם אורחים מוזרים שבאים לבקרם. המסרים המרכזיים בסדרת הספרים הם אהבת האחר וחברות אמת, ענווה, אופטימיות ואהבת הטבע, ובהיותם כאלו מדובר על ספרים שפשוט מרחיבים את הלב וממלאים אותו עד גדותיו באושר אמיתי. הסיפורים של משפחת המומינים מספקים בריחה אולטימטיבית מכל קושי או מצוקה והיסחפות לעולם אגדתי מרתק ומהנה, שימרח על פניכם חיוך ענקי. שיפור במצב הרוח מובטח.