ספרי ילדים: הסיפורים שיוציאו אתכם למסע רחוק

מסביב לעולם, ואל ארצות הדמיון האינסופיות – 5 ספרי הילדים שלוקחים את הקורא למסע מרתק, שבסופם הוא חוזר לתוך עצמו ועולמו כשהוא נבון יותר ובוגר יותר.

1851 03/03/2018 הוסף למועדפים
הסיפורים שיוציאו אתכם למסע רחוק

ארץ יצורי הפרא / סנדק

ארץ יצורי הפרא מזמין את הילדים הצעירים לקחת חלק במסעו של מקס, שמתעמת עם המפלצות סביבו והמפלצות שבתוכו. לאחר שנשלח בנזיפה לישון ללא ארוחת ערב על ידי אימו שקראה לו "יצור פרא", מקס חוקר את גבולות הפראיות שלו במסע הלילי לארץ יצורי הפרא. שם הוא הופך למלך כל היצורים, ונותן לפרא שבתוכו דרור. לבסוף, כשהוא מתגעגע הביתה, מקס לומד כיצד להכיל את הפרא שבתוכו, בצורה בוגרת יותר ובלתי הרסנית.

 

מסביב לעולם ב-80 יום / ורן

ז'ול ורן, אמן המדע הבדיוני של המאה ה-19, שחזה את בנייתן של צוללות, מזמין את הקורא למסע סביב העולם כולו. פיליאס פוג, בריטי קר ומרוחק, והמשרת הפריזאי שלו, פספרטו, יוצאים להוכיח כי ניתן להקיף את העולם ב-80 יום, כחלק מהתערבות עם חברים. ב-80 הימים הבאים הם עוברים דרך בומביי, כלכותה, הונג קונג, סן פרנסיסקו, ניו יורק, תוך כדי חילוקי דעות משעשעים בין פוג הקר והאנליטי לפספרטו התוסס. הספר הפך לאחד מרבי המכר הגדולים ביותר של ז'ול ורן, ועורר את דמיונם של ילדים בכל העולם, שרצו גם הם להצטרף למסע מסביב לעולם ב-80 יום.

 

מסעי גוליבר / סוויפט

מסעותיו של גוליבר נכתבו עוד במאה ה-17 על ידי ג'ונתן סוויפט שיצר למעשה סטירה נוקבת על החברה. המסעות כוללים במקור 4 חלקים: המסע לארץ הליליפוטים, המסע לארץ הענקים, המסע לאי לפוטה שכל תושביו הם מדענים, והמסע לארץ הויהנהמס שבה שולטים סוסים תבוניים. שני החלקים הראשונים קסמו לילדים ועובדו לספר מסעות לילדים, תוך נטילת העוקץ הסאטירי של המקור. עם זאת, הספר לא איבד מקסמו שובה הדמיון, ומזמין ילדים לטייל בעולמות אחרים, ואולי, תוך כדי כך, ללמוד משהו על העולם שלהם.

 

אהרון והעיפרון הסגול / ג'ונסון

אהרון והעיפרון הסגול, שנכתב ב-1955, הפך לקלאסיקה אינטליגנטית שבוחנת את מסע הגיבוש העצמי של הילד. בערב שקט לאור ירח, יוצא אהרון למסע חקירה עצמית עם העיפרון הסגול שלו – עיפרון שמסוגל ליצור כל דבר שאהרון מצייר. כך הוא מצייר לעצמו דרך והולך בה, ואז מצייר עץ, כדי ליצור יער של עץ אחד שבו אי אפשר ללכת לאיבוד. הוא מצייר פשטידות, דרקון, עיירה והר, ומטייל בין כל יצירי דמיונו. בהמשך הסיפור אהרון שבע מהרפתקאותיו ומנסה למצוא את ביתו, את כל הציורים שלו לא מצליחים לעזור לו. לבסוף, אהרון מצליח להיזכר כיצד לחזור, ומוצא את עצמו ישן במיטתו.  

 

הסיפור שאינו נגמר / אנדה

ילד שמנמן ודחוי לוקח ספר מוזר מחנות מסתורית ומתחיל לקרוא בו את "הסיפור שאינו נגמר", על ארץ פנטזיה המופלאה, מלאת יצורים קסומים, מלכים ומרשעים. באופן לא ברור, פתאום מוצא הילד את עצמו כדמות בספר שהוא קורא, כשגורלה של ממלכת פנטזיה כולה תלוי רק בו. הספר ששואב את הגיבור לסיפור, משקף את התהליך שעובר על הילד הקורא את הסיפור המופלא, ומאפשר לו לקחת חלק במסע המרתק להצלת ממלכת פנטזיה, יחד עם גיבור הסיפור.