ספרי ילדים שמבוגרים אוהבים: חלק א'

יש ספרי ילדים שעשויים להחזיר לכם אופטימיות, להציף אתכם בנוסטלגיה ולהשיב אתכם לזמן קצר לאותם ימי תום שבהם הייתם אתם בעצמכם ילדים קטנים, כאלו שמקשיבים טוב טוב לסיפור שאבא ואמא מספרים. פרגנו לעצמכם חזרה לילדות באמצעות ספרות

1836 29/04/2018 הוסף למועדפים
אחת הדרכים הקלות ביותר להשתחרר מהבגרות ולחזור לשורשים הילדותיים שלכם היא לקרוא ספרי ילדים.

אין וויכוח - להתבגר זה קשה. כל מה שקשור בכך. באמת קשה. בכל פעם שאתם יכולים או רוצים לברוח מהבגרות - מהחובות והמחויבויות, מהאחריות, מהמטלות - אפילו רק לזמן מה, עליכם להיענות לדחף הזה כי בסופו של דבר הוא שיאפשר לכם לחזור לעולם המבוגרים כשאתם רגועים יותר.

אחת הדרכים הקלות ביותר להשתחרר מהבגרות ולחזור לשורשים הילדותיים שלכם היא לקרוא ספרי ילדים. אבל לא סתם ספרים לילדים. הורים, וילדים שכבר גדלו, יסכימו לרוב שספרי ילדים יכולים להיות ממש מטומטמים לפעמים (או סתם לחזור על צלילים עד צאת הנשמה מה מה). לכן אם אתם רוצים לקרוא משהו שישאיר אתכם מבודרים, מבלי להזכיר לכם את העבודה, החשבונות והלחצים האחרים בחייכם, כדאי שתבחרו את חומר הקריאה הילדותי שלכם בקפידה.

הספרים ברשימה הקצרה הזו יתאימו בדיוק למשימה - הם חביבים, מחממי לב, מסתוריים וקצת הזויים, יפים ומרגשים. אחרי שתקראו אותם לבדכם ותתמלאו רגשות נוסטלגיים חיוביים, לבטח תחושו שאתם פשוט בזכות הרשימה הזו.

ארץ יצורי הפרא מאת מוריס סנדק

זהו הסיפור הקלסי אודות מקס, ילד שמפליג הרחק מביתו ועוסק בהרפתקאות עם יצורי פרא בזמן שארוחת הערב שלו מחכה, ואחרי כל החוויה הוא בכל זאת מגיע אליה כשהיא "עדיין חמה". ההרפתקה המסתיימת בנוחות של הבית, היא למעשה כולה מתרחשת בראשו של מקס, ומאפשרת לילדים ולמבוגרים כאחד לפגוש את המקומות הפרועים והזועמים שלהם, לחוש אותם ולהכיל אותם. מבוגר שיקרא את הסיפור יכיר בכך שרגשות של תסכול בילדות עשויים אולי להיות קלים יותר לביטוי, אבל הם אף פעם לא באמת מתנקים ונפטרים בקלות, מה שעשוי לעזור להורים להבין את ילדיהם קצת יותר. בכל מקרה, הסיפור על המסע לארץ יצורי הפרא נכתב במעט מלים ועשיר באיורים יפהפיים ועתירי רגש. חוויה אמנותית מומלצת של ממש מעולם ספרי הילדים.

חתול תעלול מאת ד"ר סוס

מסכנים דיק וסאלי. חורף, קר ורטוב והם תקועים בבית בלי לעשות כלום. אבל אז חתול ענקי בכובע מופיע, הופך את היום המשמים להרפתקה מטורפת, וכמעט הורס את המקום תוך כדי! הספר נכתב על ידי ד"ר סוס כבר בשנת 1957 היה הראשון בסדרת ספרים מצליחה ביותר. הסיפור נכתב בעקבות מאמר שהתפרסם בעיתונות וטען שילדי בית ספר יסודי מתקשים בקריאה מאחר שבספרי הלימוד מופיעים תיאורים בלתי מציאותיים של ילדים בני גילם, שהם יותר מדי מנומסים ונקיים. המאמר גרס שאם הילדים בספרי הקריאה היו יותר מלוכלכים ומתנהגים באופן טבעי, ושאם היו בספרים סצנות דמיוניות, הספרים היו מעוררים עניין והזדהות בקרב הילדים. ד"ר סוס שמע והפנים והוציא ספר פראי ומחורז, שובב ומלא תעלולים, שאכן כבש את לב הילדים ושתמיד עושה נעים בגב למבוגרים.

הנסיך הקטן מאת אנטואן דה סנט אקסופרי

זהו ספר מיתי של ממש, שנכתב כבר בשנת 1943, ושלבטח קראתם, או לפחות ניסיתם לקרוא, כשהייתם ילדים. השאלה היא האם חזרתם אליו בבגרותכם? כדי להזכיר לכם, הספר מתאר טייס שנחת נחיתת חירום באמצע המדבר ופגש ילד קטן ומוזר. השניים מנהלים שיחות מאוד לא שגרתיות ובמהלכן מסתבר שהילד הגיע לכאן מכוכב אחר. על פי אתר האינטרנט של הספר, הסופר עצמו טען שזה "ספר לילדים שנכתב למבוגרים". ואכן, ב"נסיך הקטן" מבטא הכותב רעיונות מעמיקים בנוגע לחיים ולאהבה ולמני רגשות ומחשבות פילוסופיות, המעוררים תהיה באם אמנם הוא ספר ילדים. כך או כך, זהו אחד מאותם ספרים שגורמים למבוגרים להעריך את הילדות, הבגרות וכל מה שביניהן.