מלך מלכי הספרים - הארי פוטר

ילדים ובני הנוער רבים בישראל עוברים תקופה שבה הם מרכזים את כל העניין שלהם בהארי פוטר - בספרים, בסרטים, בדמויות וגם בכוכבים שמגלמים אותן. יש מי שמגיע לזה בגיל מוקדם כמו 7-8 ואחרים רק בגילאי העשרה. אבל מי שנחשף - נשבה. מה סוד הקסם ההארי פוטרי ולמה כדאי גם לילדים שלכם להישאב לתוך ההרפתקה?

1894 15/04/2018 הוסף למועדפים
מלך מלכי הספרים - הארי פוטר

הכל התחיל כשבחורה בריטית בת 25 בשם ג'ואן רולינג נסעה ברכבת ממנצ'סטר ללונדון. במהלך הנסיעה עלה במוחה רעיון - "מה אם במקביל לחיים הרגילים שלנו מתקיימים חיים של קוסמים ומכשפים?". הרעיון החל לקרום עור וגידים, או אולי יותר נכון לומר מילים והרפתקאות, בראשה של ג'ואן, שדאגה לכתוב את עקרי הדברים על כל פיסת נייר שהייתה בסביבה. עד תום הנסיעה כתבה ג'ואן את כל מה שעתיד להיות סדרת ספרי ''הארי פוטר".

7 שנים אחר כך, אחרי אין סוף תלאות וסירובים מהוצאות ספרים רבות, בשנת 1997, יצא לאור ספרה הראשון "הארי פוטר ואבן החכמים". לצורך פרסומו - ומכיוון שהוצאת הספרים חשבה שהספר מיועד לבנים בלבד וזקוק לשם של סופר ולא של סופרת - נחתם הספר בשם העט ג'יי קיי רולינג.


אבל את הספר הזה לא אהבו רק בנים אלא כולם. השמועה אודותיו עברה מפה לאוזן ובתוך זמן קצר הוא הפך לרב-מכר נדיר. ברבות השנים זכה הספר הראשון, וגם שבעת הספרים האחרים בסדרה שהגיעו בעקבותיו, במספר פרסים בבריטניה ובארצות הברית. הספרים תורגמו לעשרות שפות ואף עובדו לקולנוע וזכו אף שם להצלחה רבה, שהביאה גם הערצה לאמה ווסטון, שנבחרה לגלם את דמותה של הרמיוני - הילדה הקוסמת; לרופרט גרינט, שלבש את דמותו של רון וויזלי, חברו הטוב של הארי; וכמובן לדניאל רדקליף, שנכנס לנעלי הקוסם העצומות של הארי - התלמיד הכי מפורסם בבית הספר לקוסמים הוגוורטס.

לא פלא שהילדים, שמתגברים על החשש מהספרים עבי הכרס ומתחילים לקרוא את "הארי פוטר", נמשכים אל העלילות הסבוכות והייחודיות שטוותה רולינג. יש בהן הכל מהכל - דמיון עשיר, שכולל למשל המצאה של משחק כדור מכושף; מאבקי טובים ורעים, ודמות אחת אפלה במיוחד, שאסור לקרוא בשמה אבל שהיא האויבת המיתולוגית של הארי ולמעשה האחראית למות הוריו הטרגי; הרפתקאות; ואפילו קצת רומנטיקה. מושלם.

לטוב או לרע, הסרטים שבאו בעקבות הסדרה העניקו לספרים מוחשיות רבה יותר ולפעמים הם מספקים אפשרות לילדים שקצת מתקשים לקרוא את הספרים הרבים והארוכים מאוד אמצעי לקיצור ותמצות. באופן מפתיע נדמה שמרבית הילדים דווקא כן קוראים את מאות עמודים שמכיל כל ספר, ולא סתם קוראים אלא אפילו בשקיקה, אבל למען האמת אין כל פסול באפשרות לצרוך חלק מהכיף באמצעות הקולנוע ולאו דווקא בקריאה. הדבר מאפשר גם לילדים עם מעט פחות אפשרות לריכוז וקשב לזכות בהנאה שמכונה הארי פוטר, גם בלי שזו תתבע מהם מאמצי על. ולפעמים קורה גם ההפך הגמור וילדים שנחשפים קודם כל לסרטים מגיעים בעקבותיהם אל הספרים. בעידן הנוכחי אם זה לא קסם - קשה לחשוב מה כן.

כך או כך, לפני שמושיבים את הילדים מול הסרט או קונים להם את הספר הראשון בסדרה כדאי לקחת בחשבון שהתכנים מכילים גם עיסוק במוות וברוע ואופל ושהם אינם מיועדים לילדים בעלי לב חלש, מטאפורית. אם יש לכם שליטה במצב, חשפו אותם בפניהם כשאתם מזהים שהילדים שלכם כבר בוגרים ובשלים דיים לחומרים מעט מחוספסים, אבל לכאלו שתמיד מביאים את הקורא או הצופה לבסוף לסוף מזכך וטוב ולהמון סיפוק על שצלחו את רגעי הפחד בהצלחה. מדובר בניצחון מתוק של הילדים על כוחות השחור וגם על הקשיים שלהם עצמם - ואולי זה סוד הקסם של הארי פוטר, או לפחות אחד מהרזים והקסמים שטמונים בו לשמחת כל אוהדיו.