איך לעודד את הילדים לקרוא ספרים?

לא כולם מחבבים אותה אבל קריאת ספרים חשובה לשליטה בעברית, להבעה ולידע השפה. איך מעודדים ילדים לחבב ספרים ולקרוא אותם?

2145 03/03/2018 הוסף למועדפים
קריאה יחד היא כלי רב עוצמה המניע את הילד לקרוא

קריאת ספרים היא פעולה שתעניק לילד שלכם חוזקות רבות - תשפר את יכולת הקריאה, הכתיבה, הבנת הנקרא, הביטוי וההתנסחות שלו, ובמקביל תגרה האת הדמיון והיצירתיות, תעיף אותו למחוזות רחוקים ומרתקים שספק אם ימצא באינסטגרם או בוואטסאפ ותספק לו שעות של עניין והנאה. אבל מה עושים כשהילד פשוט מסרב לקרוא ולא מסכים אפילו לנסות לגלות את העולם המופלא של הספרות?

רכזנו בעבורכם מספר טיפים שעשויים לעזור:

 

"קרא לי סיפור!"

בין אם מכורבלים מתחת לשמיכות, או מאזינים יחד לספר מוקרא בזמן נסיעה - קריאה יחד היא כלי רב עוצמה המניע את הילד לקרוא.

 

אוריינות - הטקסטים שאינם בספרים

עצה חשובה היא לזכור כי חומר קריאה מגיע בצורות וגדלים שונים, שחלקם עשויים להיות נגישים יותר לקורא חדש - משחקי וידאו (למשל משחק הרפתקאות - אדוונצ'ר), כתבי עת לילדים וספרי קומיקס, מספקים כולם הזדמנויות לקריאה. אפילו הוראות של משחקי לוח וכתוביות בטלוויזיה הם חומר קריאה. כדי להמחיש את הצד המעשי של קריאה, בקשו מהילד שלכם לעזור עם רשימת הקניות, או להשאירו לו פתקים ברחבי הבית או בילקוט בית הספר. אם אתם הורים מהזן הטכנולוגי יותר - התכתבו איתו הרבה באסמסים או בוואטסאפ.

 

אל תשכחו - שיהיה כייפי

הילדים חייבים לחבר את חווית הקריאה עם הנאה. כשקוראים עם הילדים, שמרו אותם מעורבים על ידי שאלות ושיחה קלילה על הסיפור. ניתן גם ליצור פעילויות הקשורות לסיפורים שקראתם. למשל, אם קראתם יחד על פו הדב - תוכלו לעשות מחזה עם בובות פו וחבריו, שיש כמעט בכל בית, שימחיז את עלילת הסיפור. כשעוצרים לפני שמסיימים את הספר אפשר לנסות לנחש מה יהיה הסוף.

 

טבלת הישגים

הישגיות מדרבנת ולכן גישה מוצלחת נוספת המניעה את הילדים לקרוא היא להשתמש בתיעוד הישגי הקריאה. צרו טבלה שמציינת כמה ספרים שילד קרא ואיזה. אפשר אפילו להוסיף את מספר המלים או העמודים. הדבר מעניק לילד תחושה של הישג. אם תוסיפו טור של נושאי הספרים הילד יוכל אפילו לאתגר את עצמו נניח בשאלה כמה ספרי ספורט קרא עד כה.

 

מה תרצה לקרוא?

קריאה צריכה להיות בחירה, לא מטלה. ודאו שיש לילד מגוון רחב של ספרים, מגזינים וחומרים אחרים לבחור מהם. אם אין בבית - עשו מנוי לספרייה. כדאי לדעת כי חלק מהספריות העירוניות הן חינמיות. אמנם זה בסדר להציע . הצעות, אבל הקפידו לא לכפות את הרעיונות שלכם על הילדים. הניחו לילד להחליט מה הוא רוצה לקרוא, תוך הקפדה כמובן על חומרי קריאה נאותים לגילו וליכולותיו). זכרו כי רמת הקריאה יכולה להיות מאתגרת. אפשרו לילדים למתוח את יכולתם, אבל הציעו להם עזרה זמינה בהבנת הנקרא אם הם נתקלים בקשיים.

 

תנו לספרים חיים גם לא בזמן קריאה

גם אצל ילדים בוגרים יותר, קריאה לא חייבת להפסיק כאשר הילד מניח את הספר. שוחחו איתם על הספרים, ספרו חוויות מספרים שאתם קראתם ושאתם חושבים שגם הם עשויים ליהנות מהם. הצביעו על דמיון בין אירועים יומיומיים וסיפורים שקראתם לאחרונה. אם לילד יש סופר מועדף, עזרו לילד לכתוב לו מכתב. הציעו לילד להצטרך לקבוצות מעריצים כמו למשל לקבוצת חובבי הארי פטור וכדומה.

 

היי, ילדים! מה השעה?

לא משנה כמה מוטיבציה יש לילד, הוא או היא לא יקראו בהיעדר פנאי לעשות זאת. מחובתכם לפנות בעבורם זמן בסדר היום העמוס, שאותו יקדישו לקריאה. על ידי הקפדה על שעת קריאה קבועה בין חוג הכדורגל לשיעורי הבית אתם שולחים לילדים מסר שקריאה היא פעילות חשובה וכדאית במיוחד.