נעים להכיר: ספרי ילדים אינטראקטיביים

אם הפעוט שלכם משתעמם מספרים רגילים שמכילים טקסטים ואיורים, אולי כדאי להדליק אותו על ספרים בדרך קצת שונה - ספרים אינטראקטיביים. מדובר בספרים שיעסיקו אותם באופן שונה מאשר בדפדוף שגרתי, בספרים עם אובייקטים נסתרים שיש לגלות; בספרי תלת-ממד עם דמויות קופצות; בספרים שהילדים צובעים וכותבים בהם; ובעוד ספרים שבין דפיהם מתחבאים גירויים אחרים

2210 01/01/2018 הוסף למועדפים
ספרי ילדים אינטראקטיביים

ספרי ילדים אינטראקטיביים הם ספרי ילדים הדורשים השתתפות ואינטראקציה של הקורא. השתתפות יכול לנוע בין ספרים עם מרקם שונה למישוש, שמיועדים לרוב לילדים הרכים בשנים, לבין לאלה שאליהם נלווי מכשירים מיוחדים שמיועדים לעזור ללמד ילדים אודות כלים מסוימים.

ספרי ילדים אינטראקטיביים יכולים גם לשלב טכנולוגיה מודרנית אלקטרונית או ספרים ממוחשבים,  אבל הפעם נעסוק דווקא באלו הפיזיים ולא הווירטואליים.

בין הספרים האינטראקטיביים המצעים כיום בשוק נכללים בעיקר: ספרי חלונות קופצים ומשיכות; ספרי תלת-ממד שדפיהם נפתחים לכדי דמויות או חפצים הבולטים מהם - שמשתמשים באותן טכניקות כמו בכרטיסי ברכה תלת-ממדיים; ספרי צביעה, גזירה וכתיבה; וכן ספרי משימות וחיפוש.

זכרו, גם ספרים אינטראקטיביים זקוקים להתערבות ההורים, להקראה ותיווך בין הילד לספר, אבל הם מאפשרים לקטנים ליהנות גם כשהם נמצאים לבד עם הספר על ידי יותר אקשן מאשר סתם לבהות בתמונות ולשחזר את הסיפור המוכר.

 

ספרי פופ-אפ לילדים קופצניים

הם התפתחו רק סוף המאה התשע עשרה, בין השאר בשל המצאת הדפוס התעשייתי, אבל מיד כבשו לבבות. הספרים הקופצים מכילים מעין חלונות קופצים או חלקים שניתנים למשיכה ולגילוי. כך למשל, ראש הצב יצוץ מהשריון במשיכת חוט, או ליצן יקפץ מעוגה במקביל לתיאור מסיבת יום-ההולדת, אם הילדה תתפוס בפונפון שעל כובעו ותמשוך בו למעלה. הספרים הללו מלהיבים פעוטות מכיוון שיש בהם את משחק הקוקו המפורסם והאהוב, שפסיכולוגים שעוסקים בהתפתחות הילד הסבירו שמהווה חלק בלתי נפרד בעיבוד תהליך הספרציה-אינדבידואציה, שבו הילדים לומדים שגם כשהדמות האהובה עליהם נעלמת מעיניהם היא עדיין קיימת ושבה מאוחר יותר. בני השנתיים שלוש יאהבו את ה התעסקות הזו, והיא יכולה להוות את אחת הסיבות להתאהבות המאוחרת יותר בספרים.

גם ספרי התלת-ממד עובדים על אותו עקרון של שינוי (טרנספורמציה) בדף הנתון ולכן מגרים את הסקרנות ומכניסים יותר עניין לגוף הסטטי של הספר. מצד שני, ספרים אלו זקוקים לידיים יותר עדינות ויתאימו לילדים המעט בוגרים יותר, בני ה-3-6.

 

ספרי צביעה וספרים שמותר לקשקש עליהם

לא כל ההורים יתלהבו מהרעיון של ספר שאפשר וצריך ומומלץ לקשקש עליו. יש שיחששו שהמתכונת הזו תעודד את הקטנים להרוס בקשקושיהם גם ספרים יותר קלאסיים. אם תסבירו שיש ספרים שבהם מותר ואחרים שבהם אסור לצייר או לכתוב, יש סיכוי שהמסר יופנם.

כך או כך, בשוק ספרי הילדים מוצעים כיום ספרים שמעודדים ילדים למגוון פעילויות כמו לצייר פורטרט עצמי בהבעות רגש שונות, תוך התבוננות במראה שמודבקת בהם; להעתיק איורים שקיימים בהם ולהתנות בציור; לכתוב את שמם; להוסיף צבע ואיורים; לכתוב או לצייר משאלות ועוד. השיטה מראה לילד בעקיפין שגם הוא יכול להיות יוצר ואמורה להפרות אותו ולחבב עליו את עולם הספרות. שווה לנסות.

אם אתם לא מחובבי הרעיון תמיד תוכלו פשוט לרכוש לילדים ספרי צביעה. אין עוד צורך להתפשר על חוברות רעועות - בכל חנויות הספרים תמצאו ספרי צביעה מהממים ביופיים, שערוכים לפי נושאים ובהתאמה לבני הגילאים השונים, ושבהם יוכלו הילדים לצבוע מנדלות, חתולים, בובות ועוד ועוד ולהישאר בסיום עם אלבום ציורים יפהפה. בנוסף תמצאו כיום חוברות צביעה ויצירה מתוחכמות שמציאות למשל שלל מדבקות ליצירת ועיצוב חדרים או ביגוד וכדומה.

 

ספרי אובייקטים נחבאים

ספרים שמכילים תמונות או אובייקטים מוסתרים מעסיקים קוראים מכל הגילאים, אבל ילדים מתים עליהם. על ידי הסוואה של פריטים מספקים הספרים הלו עניין לילדים שמתבקשים למצוא בהם את הדמויות, החפצים, בעלי החיים או האוצר הנחבא. את האובייקט הנסתר או הדמות האבודה (כמו למשל בספרי "איפה אפי

?" שבהם יש דמות המסתתרת באין עשרות חפצים ודמויות אחרות) מתבקשים הילדים לזהות על ידי המחבר בטקסט הנלווה, ולפעמים מוטל עליהם לחשוף לבדם מה מסתתר במעבה הספר. ילדים יכולים לחוות באופן אינטראקטיבי את הספרים האלה בערך מגיל 4, תלוי עד כמה מורכבת המשימה. חפשו בגב הספר את גילאי היעד שלו. הספרים האלו מעודדים ילדים להתעניין באיורים וצילומים ולהבחין בפרטים הקטנים שבהם.

 

בכלל, על ידי הפגשת הילדים עם ספרים אינטראקטיביים אתם עשויים לגרות את סקרנותם הכללית כלפי עולם הספרות, מה שיביא אותם בעתיד להתחלת קריאה ובהמשך לביקורים תדירים בספרייה.