תזונה נכונה לילדים

הימנעות מהשמנת יתר תלויה לא רק בסביבה שלנו, היא גם דרך חיים. בעולם שבו הכול זמין וקיים בהישג יד, עלינו להילחם בדחפים שלנו ולצרוך תפריט מזון עשיר ובריא.

3493 03/03/2018 הוסף למועדפים
תזונה נכונה לילדים מתחילה מסדר יום נכון שמשלב בתוכו שלוש ארוחות מסודרות וארוחות ביניים. אל תוותרו על ארוחת הבוקר.

השמנת יתר היא אחת הבעיות החמורות ביותר איתן מתמודדת הרפואה המודרנית. במאה העשרים ואחת המזון נמצא בכל מקום מסביבנו בכמויות גדולות. מזון זה מכיל לעיתים קרובות מרכיבי צבע וטעם שנועדו לגרום לנו לקנות את המוצר, אך פוגעים בבריאותנו. הימנעות מהשמנת יתר תלויה לא רק בסביבה שלנו, היא גם דרך חיים. בעולם שבו הכול זמין וקיים בהישג יד, עלינו להילחם בדחפים שלנו ולצרוך תפריט מזון עשיר ובריא.  בעולם כזה עולה חשיבות החינוך לתזונה נכונה מגיל צעיר. תפקיד ההורים הוא להדגיש תזונה נכונה לילדים בחיי היום יום ובמסגרת המשפחתית.

תזונה נכונה לילדים מתחילה מסדר יום נכון שמשלב בתוכו שלוש ארוחות מסודרות וארוחות ביניים. אל תוותרו על ארוחת הבוקר. גם אם נדמה שהבוקר עמוס ושאינכם מספיקים להתארגן בזמן, כדאי להקים את הילדים מוקדם יותר כדי שיספיקו לאכול ארוחה מזינה. ארוחת הבוקר יכולה להכיל כריך עם ממרח כמו חומוס או גבינה וירקות חתוכים. רצוי לא לבחור בדגנים מסוכרים המלאים בתוספות מלאכותיות מתוקות ולהעדיף במקומם דגנים טבעיים או כאלו עם פירות יבשים.

ארוחת עשר בבית הספר חשובה לא פחות. הורים רבים נכנעים לילד ושולחים אותו ללימודים עם כריך עם ממרח שוקולד וחטיף לא בריא. כריך ארוחת העשר צריך להכיל ממרח מזין ומשביע ויכול להיות מורכב מחומוס, גבינה לבנה בעלת חמישה אחוזי שומן, נקניק או גבינה צהובה (לא יותר מתשעה אחוזי שומן). אם הילד מתעקש על כריך מתוק, אפשר להגיע איתו להסכמה על יום אחד של הפתעה מתוקה, שתורכב מכריך עם ריבה או שוקולד, אך להסביר לו שלא ניתן לעשות זאת על בסיס יומי. בנוסף, כדאי לצייד את הילד בירקות או פירות חתוכים להשלמת הארוחה.

בארוחת הצהריים רצוי להגיש מאכלים המורכבים מכל אבות המזון. יש להימנע כמה שיותר ממאכלים מעובדים ולהעדיף בישול ביתי. סדר היום העמוס של שני הורים עובדים מקשה על משימה זו, אך אפשר לרכז את הבישולים ביום אחד, להקפיא ולהכין קופסאות אותם הילד יכול לחמם. רצוי גם לשלב את הילדים בהכנת האוכל וכך ללמד אותם  מהם הערכים התזונתיים של כל מאכל.

ארוחת הערב מאפשרת זמן משפחתי שבו יכולים ההורים והילדים לשבת יחד, לאכול ולשוחח בנחת, לאחר שההורים חוזרים מיום העבודה. אל תתפשרו ואל תאפשרו לילדיכם לאכול מול מסך הטלוויזיה. האופן בו אוכלים חשוב לא פחות ממה אוכלים. לאחר ארוחת הערב הכינו חטיפי ירקות ופירות בריאים לנשנוש מול הטלוויזיה. במקרה זה ההורים צריכים לשמש דוגמה אישית ולהראות לילד שהם בעצמם מקפידים על תזונה נכונה.


ומה עם ממתקים או משקאות ממותקים? הימנעות היא התשובה הנכונה. כל ילד אוהב ממתקים, אבל רצוי ללמד אותו כבר מגיל קטן שצריכת ממתקים חייבת להיעשות במידה. רצוי להגביל הכנסת חטיפים וממתקים הביתה ולשמור את המתוקים לאירועים מיוחדים כמו ימי הולדת. עדיף לפנק את הילד בעוגה או במאפה ביתי. רצוי גם להרגיל את הילד לשתות כמה שיותר מים ולצייד אותו בבקבוק מים כאשר הוא יוצא לבית הספר, לחוגים או לחברים.

השמנת יתר ניכרת כבר בגילאי בית הספר היסודי והורים רבים חוששים לבריאותם של ילדיהם. לנו כהורים אין אפשרות להיות נוכחים בכל רגע מחייו של הילד, אך דוגמה אישית וחינוך לתזונה נכונה וצריכה נבונה ישפיעו מאד על בריאות ועתיד ילדינו ויקנו להם ערכים להמשך חייהם.
 
 תזונה נכונה לילדים מתחילה כבר מגיל קטן ועקרונותיה צריכים להיות מיושמים במסגרת המשפחתית. הורים חייבים להקפיד על ארוחות מסודרות ולמנוע מילדיהם צריכת ממתקים ומשקאות ממותקים.