צמחונות בגיל צעיר

מה עושים כאשר ילדכם מכריז על רצונו להיות צמחוני? הצעדים החשובים שיש לנקוט כדי לגדל ילדים צמחוניים בריאים ומודעים

3134 03/03/2018 הוסף למועדפים
צמחוני=טעים?

אורח חיים שדוגל בבריאות, צמחונות וטבעונות הפך בימינו לטרנד של ממש: אינספור קבוצות באינטרנט תומכות ומקיימות אורחי חיים שהם מאמינים בבריאותם, מחקרים מדעיים משמשים כבסיס תומך לגישות השונות, ושלל מתכונים מציפים אותנו במטרה להקל עלינו לעבור לחיות בהתאם לאמונה הבריאותית החדשה.  

 

ילדים בריאים או צמחוניים?

אך מה עושים כאשר הילדים או המתבגרים שלנו מחליטים על דעת עצמם להפוך לצמחוניים או טבעוניים?

הורים רבים נבהלים מהכרזה כזו מהחשש העיקרי שילדיהם יגדלו עם חסרים תזונתיים. ילדים גדלים אכן זקוקים לכמות גדולה ביותר של חלבון, ויטמינים מינרלים על מנת לבנות את מערכות הגוף המתפתחות, אך עם תזונה נכונה – אין כל סיבה שילדים צמחוניים וטבעוניים יפתחו חסרים כלשהם.

בשנת 2009 אגודת התזונה האמריקאית (ADA) יחד עם האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים אף פירסמו מסמך תמיכה בצמחונות אצל ילדים, שבו הם גורסים כי ילדים צמחוניים צורכים סיבים וויטמינים רבים יותר מילדים לא צמחוניים, וכתוצאה נמצאים בסיכון נמוך יותר לפיתוח מחלות לב או סוכרת בעתיד.

ולכן – כשילדכם מכריז שהוא "לא מוכן לאכול חיות", אתם יכולים להירגע – הכל בסדר. עם תפריט נכון ומאוזן תזכו לגדל לא רק ילדים בעלי מודעות מוסרית ואמפתיה כלפי בעלי חיים, אלא גם בריאים ומאושרים.

 

מה אוכלים ילדים צמחוניים?

המכשול העיקרי בגידול ילדים צמחוניים הוא הקושי המוכר בהרחבת מנעד המזונות שילדים אלו יצטרכו לצרוך כדי לשמור על איזון תזונתי. ילדים ידועים בבררנות כלפי אוכל, וחשד כלפי מזונות חדשים. עם זאת, ילדים שבחרו בצמחונות מיוזמתם האישית, כנראה יהיו מוכנים לשתף פעולה בצורה טובה יותר, כאשר יוסבר להם שאם אינם רוצים לאכול חיות, עליהם לאכול במקומם מאכלים אחרים כדי לגדול בריאים.

הדבר הראשון והכי חשוב שיש לעשות הוא ללכת לייעוץ לדיאטנית, רצוי כזו שמתמחה בילדים וצמחונות, על מנת שתבנה עם הילד תפריט בריא, שיהיה מוסכם על הילד. התפריט יצטרך לכלול מקורות עשירים לחלבון, ברזל, סידן וויטמין 12B, שהינם הרכיבים שלעיתים חסרים בתפריט צמחוני לא מאוזן. אך גם לאחר בניית תפריט מתאים, חשוב לערוך בדיקות דם תקופתיות כדי לוודא שאין חסרים, ולהשלים עם כדורים אם יש צורך.

 

צמחוני=טעים?

כדי לשפר את בריאות הילדים ובו בעת גם לספק להם חלבונים וויטמינים, כדאי להרגיל את הילדים הצמחונים (וגם כאלה שלא) לנשנושים בריאים, במקום החטיפים הרגילים. נשנושים צמחוניים שגם ילדים אוהבים יכולים לכלול פירות וירקות חתוכים, ממרח בוטנים, חלבה, פירות יבשים, שקדים ואגוזים, שאפשר לשים בשקית לביה"ס.

בנוסף, כיום התפתחה מאוד גם תרבות הסופר פוד (מזון-על) – מאכלים שמכילים ריכוזים גדולים במיוחד של ויטמינים ומינרלים, ויכולים להוות השלמה מעולה לילדים בתהליך הגדילה. חלק ממזונות העל, כמו אצות שונות, יכולים להיות פחות חביבים על ילדים ומתבגרים, אך לא חסרים מזונות-על טעימים. כמו למשל הגוג'י ברי, שהינו סוג של תות שלרוב נצרך כמיובש, ומכיל חלבון מלא, מינרלים רבים ואנטיאוקסידנטים. גם שמן המפ, שיש לו טעם אגוזי וניחוח נפלא, כולל איזון מושלם של חומצות שומן חיוניות שלרוב נמצאות במוצרים מהחי (אומגה 6 ואומגה 3), ויכול להיות תיבול נפלא לסלט לילדים צמחוניים.

כאמור, הרשת כיום היא מקור בלתי נדלה למידע, קבוצות תמיכה להורים לילדים צמחוניים, מאגרי מתכונים – שכולם יכולים לעזור לכם לתמוך בילדים בצעד החשוב הזה.