חשיבות צריכת סידן לילדים

לסידן יש תפקיד קריטי בבניית העצמות במהלך הילדות וההתבגרות – דבר שיכול להשפיע על המצב הבריאותי גם בשנים המאוחרות יותר. מהי הכמות המומלצת לצריכת סידן יומית לילדים ומהם המקורות הטובים ביותר לסידן?

1791 01/01/2018 הוסף למועדפים
מהי הכמות המומלצת לצריכת סידן יומית לילדים ומהם המקורות הטובים ביותר לסידן?

לא רחוקים הימים שבהם כוס חלב לילד נחשבה לכליל הבריאות – סידן, חלבונים ו-B12 בכמות מכובדת בכוס אחת בלבד. גם הפרסומות עודדו צריכת חלב לילדים והתגאו בתכולה גבוהה של חלב בממתקי שוקולד כדי לגרום להם להישמע בריאים יותר.

חשיבות הסידן בהתפתחות הילדים לא השתנתה מאז: בשלבי הילדות וההתבגרות העצמות בגוף האדם בונות את עצמן ומגיעות לרמה המקסימלית של מסת עצם בשנות ה-20 לחיים. צריכת סידן מספקת תורמת לבניית עצמות בריאות יותר, להקטנת הסיכוי לשברים ולמניעה של מחלות הידלדלות העצם (אוסטיאופורוזיס) בגילאים המבוגרים.

 

כמה סידן ילד צריך?

הסידן הוא מינרל חיוני שדרוש בכמויות גדולות יותר במהלך ההתבגרות. מלבד בניית עצמות ושיניים, לסידן תפקיד גם במערכת העצבים, בפעילות השרירים, ובהתכווצות והתרחבות כלי הדם.

כמות צריכת הסידן המתאימה לילדים:

  • גילאי 1-3 500 מ"ג ליום
  • גילאי 4-8 800 מ"ג סידן ליום
  • גילאי 9-18 1300 מ"ג ליום

כמות הסידן שיש בכוס חלב (200 מ"ל) היא כ-200 מ"ג. גם גבינות, משקאות חלב כמו שוקו, יוגורטים, שמנת ומוצרי חלב אחרים מכילים כמויות גבוהות במיוחד של סידן.

ההנחיה הכללית היא שילדים יקבלו כ-3 מנות של מוצרי חלב ביום כדי להגיע לצריכת הסידן המספקת. כך למשל כוס חלב, שתי פרוסות גבינה צהובה ויוגורט אמורים לספק את הצורך בסידן לילד ליום.

 

רק חלב?

למרות שהסידן שמר על מקומו החשוב בהתפתחות הילדים, מעמדו של החלב השתנה מעט בשנים האחרונות. לצד תנועות רבות לטבעונות והימנעות ממוצרים מן החי באופן גורף, יש הורים שחוששים מהשפעותיו המזיקות של החלב, שנידונו בהרחבה בשיח הציבורי. החדשות המעודדות הן שבין אם אתם ממעטים בצריכת חלב בבית או שילדיכם רגישים ללקטוז, ישנן חלופות טובות לא פחות ממוצרי חלב כדי לספק את צריכת הסידן היומית הנחוצה לילדים.

למשל, כוס חלב סויה מכילה אף יותר סידן מכוס חלב פרה – 316 מ"ג לעומת 200 מ"ג.

 

בנוסף, ישנם מאכלים אחרים בעלי תכולת סידן דומה לזו שיש בכוס חלב, כמו למשל:

  • 3 תפוזים
  • 100 ג' שקדים
  • 4 כפות טחינה
  • חצי כרוב ירוק
  • ברוקולי שלם

אז בין אם אתם טבעוניים, צמחוניים, או רגישים ללקטוז – חשוב לשמור על צריכה מספקת של סידן בגילאים הקריטיים כל כך של ההתפתחות הגופנית.