כך תמנעו מהילדים משקאות ממותקים

שתייה ממותקת מעלה את הסיכון להשמנה אצל ילדים, לסוכרת 2 ולעששת. מהן הדרכים שיעזרו לילדיכם להפסיק לשתות משקאות ממותקים?

1721 01/01/2018 הוסף למועדפים
כמה כפיות סוכר יש בכוס משקה מתוק?

מחקרים רבים הראו את הסיכונים הרבים הטומנים בחובם המשקאות ה"קלים": ילדים השותים באופן קבוע שתיה מתוקה סובלים מסיכון גבוה יותר להשמנת יתר, סוכרת מסוג 2, עששת ואף נטייה לחסרים תזונתיים. שתייה מתוקה כוללת בתוכה לא רק משקאות מוגזים עתירי סוכר, הידועים כבר לכולנו כמזיקים, אלא גם תרכיזי מיץ, ואפילו מיצים טבעיים.

הנזק גדול אף יותר עבור ילדים בגלל כמות הסוכר הגדולה ביחס לגופם הקטן: שימו לב שגם שתייה מתוקה בכמות מועטה יחסית היא בעלת השפעות מאוד משמעותיות על גופם של ילדים – שתיה של 2 כוסות משקה מתוק ביום יכולה להוביל להעלאה במשקלו של הילד של כ-2 קילוגרמים בחודש!

 

כמה כפיות סוכר יש בכוס משקה מתוק:

  • קולה – 4 כפיות

  • תרכיז פטל – 4 כפיות

  • במיץ ענבים– 8 כפיות

  • מיץ תפוזים מבקבוק – 4 כפיות

  • מים בטעמים – 1 כפית

  • מיץ תפוזים סחוט טרי – 4 כפיות

 

הפסקה של שתיית משקאות מתוקים אצל ילדים צריכה להתבצע בשני כיוונים במקביל – הפחתה של השתייה המתוקה והעלאה של כמות המים אותה הם שותים. להלן מספר טיפים שעשויים לעזור בתהליך:  

 

1. פשוט להוציא שתייה מתוקה מהבית: לא לקנות משקאות קלים, תרכיזים, מיצים בבקבוקים או אפילו מים בטעמים הביתה. כוס משקה מתוק יכולה להיחשב כפינוק בסוף השבוע או בבילויים, אבל לא חלק מהתפריט היומיומי. גם שאר בני המשפחה אמורים כמובן להצטרף לשינוי הזה ולהקפיד על שתיית מים.

 

2. להפוך את שתיית המים לחווייתית יותר: לנסות להוסיף פלחי תפוח, לימון, פלחי תפוז, נענע, או לימונית לקנקן המים כדי לתת מעט טעם למים ולהפוך את השתייה למהנה יותר. אפשר גם להציע תמריצים בשלבים הראשונים של הניסיון לעבור לשתיית מים, למשל, על כל שבוע שבו הילד שתה רק כוס משקה מתוק אחד לתת פרס קטן.

 

3. בשלבים הראשונים לנסות להחליף ולא להגביל: עבור ילדים ששותים רק שתייה מתוקה ומתקשים מאוד עם הפסקה מוחלטת אפשר ליצור תהליך הדרגתי. אפשר להגיד לילד שאחרי שהוא יסיים שני בקבוקי שתיה קטנים של חצי ליטר של מים ביום, הוא יוכל לשתות שתייה מתוקה. כך הילד לא ירגיש חרדה מההפסקה הפתאומית של השתייה שאליה הוא רגיל כל חייו, ועם הזמן, הילד יתרגל לטעמו של המים ובתום ליטר מים סביר להניח שלא ירגיש כל כך צמא וישתה פחות שתייה מתוקה.


4. לא להחליף את המשקאות עתירי סוכר במשקאות קלים דיאטטיים: משקאות דיאט לא באמת פותרים את הבעיה, אלא מחליפים אותה באחרת – לא רק שהילד ממשיך בהתמכרות לטעם המתוק של השתייה, אלא הוא גם סובל מהנזקים הגדולים של ממתיקים מלאכותיים, שעלולים להעלות את הסיכוי לסוכרת, בעיות מעיים ואף סרטן, בכמויות גדולות מאוד.