שמונה סרטי דיסני להעצמת בנות

כנשים מודרניות אנחנו כבר יודעות שחשוב במיוחד שלילדות שלנו יהיו מודלים נשיים לחיקוי. זה נכון, אפשר להראות להן את האחיות סרינה וונוס ויליאמס או את חברת הכנסת סתיו שפיר, אבל אולי כדאי לחפש משהו שידבר יותר ללבבות הצעירים שלהן - סרטים

4650 01/01/2018 הוסף למועדפים
לשבור את הקרח

כנשים מודרניות אנחנו כבר יודעות שחשוב במיוחד שלילדות שלנו יהיו מודלים נשיים לחיקוי. זה נכון, אפשר להראות להן את האחיות סרינה וונוס ויליאמס או את חברת הכנסת סתיו שפיר, אבל אולי כדאי לחפש משהו שידבר יותר ללבבות הצעירים שלהן - סרטים

מסתבר כי דווקא אצל החברה הוותיקה והקלסית מכולן - דיסני - אפשר לגלות נשים דינמיות רבות שעשויות להוות מקור השראה לבנותינו. הסרטים שלפניכם - מהקל לכבד - מספרים את קורותיהן של נערות וילדות אמיצות ומיוחדות, שאם תצפו בהם עם בנותיכן תוכלו להשתמש בהם כמקור להשראה והעצמה שלהן ושל כוחן הנשי המופלא. לכו על זה!

8. אלאדין (1992) - למרות שהסרט הזה נקרא "אלאדין", אסור לשכוח את יסמין. יסמין היא מאוד חצופה, והיא מעצימה משום שאינה משתלבת בתדמית "הנסיכה המושלמת, הקטנה, שמתנהגת היטב". היא לא מאפשרת לאף אחד להיות הבוס שלה ומסרבת להסכים לנישואים מסודרים.

7. בת הים הקטנה (1989) - למרות שאריאל עושה כמה בחירות מפוקפקות, "בת הים הקטנה" הוא באמת סרט על יציאה לחופשי והליכה בעקבות החלומות שלך. אריאל נועזת היא שוברת את הכללים ולוקחת סיכונים בכדי להגשים את חלומותיה. היא בוחרת ללכת ללא פחד אחרי מה שהיא רוצה ולפתח דעה משלה.

 

6. היפה והחיה  (1991) - בל היא נערה מתקדמת מדי לזמנה - היא אוהבת לקרוא (גם אם זה לא "ראוי" שאישה תקרא) ורוצה לעצמה יותר מאשר להיות "אשתו הקטנה של מישהו". בנוסף, בל מוכיחה שהיא אמיצה שבשיא מצילה את אביה כשהיא מחליפה אותו בשבי החיה. בל מדינה בחוזקה על מה שהיא אוהבת ועל זכויותיה, וגם היא לא מפחדת לדחות את גסטון הגס ולעמוד מול החיה המפחידה.

5. אמיצה (2012) - מרידה, כוכבת הסרט הג'ינג'ית, מורדת כנגד תפקידים מגדריים מסורתיים. היא לא רוצה להיות נסיכה. היא לא רוצה להתאמן בהליכה נסיכותית עם ספר על הראש. במקום היא מעדיפה לירות חצים. בנוסף, מרידה דוחה את הנישואים המסודרים שהוריהם ארגנו לה במלוא כוחה. במקום לבחור בעל בהתבסס על היכולות שלו כקשת, מרידה מראה לכולם שהיא המציינת בספורט הגברי לכאורה, ובסופו של דבר אף יוצאת למסע כדי להציל את אמה ואת הממלכה.

4. לשבור את הקרח (2013) - הסרט המגה-פופולרי הזה שזכה לשלל תשבוחות וביקורות, ושהבנות משוגעות עליו, לא עוסק בגיבור גברי אלא מדבר על שתי נשים. במהלכו לומדת אלזה לקבל את עצמה ואילו אנה מגלה כי הנסיך חמוד הוא לא ממש הנסיך חמוד, מה שלא מביא אותה לשבר מוחלט. במקום, אנה בעצמה הופכת לאביר על הסוס הלבן ומצילה את אחותה. הסיפור הזה מעצים כי הוא לא על אהבה רומנטית, אלא על אהבה עצמית ואהבה משפחתית בין אחיות; אהבה בין נשים.

 

3. מואנה (2016) - הסרט מואנה דומה למולאן (שנמצא מעט קדימה ברשימה) בכמה נקודות מפתח בעלילה. לדוגמה, מואנה לא מתאימה לעיר שלה, היא לא יכולה להיות "הבת המושלמת" והיא שוברת את הכללים בסופו של דבר כדי להציל את בני עמה. שתי הנסיכות האלה בועטות בכוח במוסכמות ומואנה מגלמת את העצמה הנשית כגיבורה נחושה במיוחד.

2. הרקולס (1997) - למרות ש-מג היא לא נסיכה (או אלה) ואפילו נראית שונה מנסיכות רגילות, היא ראויה לגמרי למקום השני. מג היא טיפוס עיקש. כאשר הרקולס מנסה להציל אותה, היא פשוט עונה "אני במצוקה. אני יכולה להתמודד עם זה. שיהיה לך יום יפה". מג, שמתארת את עצמה כ"נערה גדולה וקשוחה", מסרבת ללכת על הרקולס ונאבקת כדי להגן על האנשים שהיא אוהבת.

1. מולאן (1998) - מולאן היא ללא עוררין המעצימה ביותר מבין נסיכות דיסני. היא לא ממוצא מלכותי, אבל היא ה"מושיעה של סין", אז בהחלט ניתן להתייחס אליה כאל נסיכה. קודם כל, הסרט כולו מדגיש כמה לא נכון להתייחס לנשים כאל אזרחיות מדרגה שנייה. יתר על כן, מולאן שוברת תפקידים מגדריים מסורתיים על ידי סירוב לציית לאופן שבו התרבות שלה מתייחסת אל מקומה כאישה. היא מצטרפת לצבא כדי להציל את אביה, מוכיחה שהיא יכולה לעשות כל דבר שגבר יכול לעשות ולסיום להיות מושיעת האומה. למרות שהשיר "אני אעשה ממך גבר" - המנציח רעיונות שליליים על מגדר - מתנגן במהלך סצנה שבה מולאן נלחמת קשות בכדי להפוך לחייל מהשורה, ובסופו של דבר היא מצליחה להוכיח שביכולתה לעשות כל דבר שהיא מעלה על דעתה, גם כאשר כל הסיכויים כנגדה.