המכשפה, הילדים והפחדים

סרטים מפחידים לילדים - האם להימנע מלהציג אותם לקטנים או שאולי יש יתרונות בצפייה בכל המכשפות והשדים, המפלצות והרעים האלו?

4334 01/01/2018 הוסף למועדפים
סרטים מפחידים לילדים

לפעמים ילדים אוהבים לפחד קצת. לכן הם הולכים ללונה פארק, מתחפשים למפלצות או שדים ואוהבים שמבהילים אותם מפינה חשוכה בבית. החג האמריקני ליל כל הקדושים עוסק כולו בנושא הפחד ובעולם יש פסטיבלים רבים שעוסקים בשדים, רוחות רפאים, מתים וזומבים. לצורך הזה בדיוק נוצרו גם הסרטים המפחידים, או יותר מדויק - הרגעים המפחידים שמופיעים כיום בכל כך הרבה מסרטי הקולנוע לילדים. אבל מה בנוגע לסרטים ממש מפחידים שילדים ונוער צופים בהם במחשב או בטלוויזיה?

פסיכולוגים ואנשי טיפול לילדים ולנוער נדרשים פעמים רבות לטיפול בילדים שסובלים מבעיות שינה ומסיוטים. ובאמת, פעמים רבות כאשר לילדים יש סיוטי לילה הם קשורים בצפייה בסרטים מפחידים. לכן, כדאי לנו ההורים להיות מודעים במיוחד להשפעה שיש למה שאנחנו מחליטים לאפשר לילדנו לצפות בו. אגב, זה כולל גם חדשות, שהן לפעמים הסרט המפחיד ביותר, אבל הפעם נתמקד בסרטי קולנוע דמיוניים.

כיום, כשהסרטים של ילדותנו מאוד קלים להשגה דרך שירותי OnDemand בכבלים, או שירות נטפליקס ואחרים כמותו, רבים מאיתנו רואים בהתרגשות עם הילדים סרטים מהעבר. פעמים רבות הורים מעוניינים לצפות בסרט מפחיד עם ילדיהם, משום שהם עדיין זוכרים בבירור את הריגוש והפחד שחוו כשצפו באותו סרט, שכן מדובר בתחושה עוצמתית שעם הזמן מותירה משום מה הרגשה טובה בכל זאת. אלא שחשוב לקחת בחשבון גם שסרטים מפחידים עלולים להותיר חלק מהילדים מבועתים בזמן אמת, ויסכים עם הקביעה הזו כל מי שראה עם ילדים קטנים למשל את הסרט "אמיצה".

אז, איך תדעו אם הילד שלכם מוכן לצפייה בסרטים מפחידים או לא?

הנה כמה שאלות שאתם יכולים לשאול את עצמכם בכדי להחליט אם הילד שלכם מוכן לסרט מפחיד במיוחד או לא:

  • התאימו את הסרט לגיל המומלץ לצפייה בו. האם הילד שלכם מתנהג כפי גילו הכרונולוגי? אם לא, כדאי לזהות את הגיל ההתפתחותי של הילד ולחשוב האם הסרט יתאים לגיל הזה.

  • האם הילד מפחד בקלות? אם כן, חכו עם הסרטים המפחידים. הם לא ישפרו את המצב. זכרו שאחרי שהילד כבר צפה בסרט - הדבר בלתי הפיך.

  • האם יש לילדכם היסטוריה של טראומה או שהוא חווה חלילה מוות של אדם אהוב וקרוב? אם התשובה היא כן, כדאי להשהות את הצפייה בסרטים מפחידים עד שהילד יהיה מבוגר מספיק בכדי להבין באמת שהסרטים אינם אמיתיים. בנוסף, אפילו בני נוער עלולים להתקף בחששות בנוגע למה שקרה לאהוב שלהם אשר הלך לעולמו לאחר שצפו בסרט שכולל עיסוק מפחיד במה שקורה לאחר המוות.

  • אל תראו לילדים בשום מקרה סרטי אימה. ילדים צעירים עלולים להיות מבועתים לגמרי מהמחשבה שדמות מסרט אימה שצפו בו, למשל פרדי קרוגר, תבוא לחטוף אותם, ואין להם כלים להבין שזו רק פיקציה מפחידה.

חשבו על זה כך - ההמתנה לזמן הנכון ולבשלות הרגשית הנכונה לצפייה בסרטים מפחידים אינה בעייתית יותר מהצפייה עצמה. זאת אומרת, גם אם כל הילדים ראו את "יחידת המתאבדים" והילד שלכם יחוש פחות פופולרי כיוון שאסרתם עליו לצפות בסרט המסוים הזה, הנזק שעלולה לגרום הצפייה רב יותר. תפקידכם כהורים, כל עוד אתם יכולים, הוא לגרום לילדים לא בשלים להתעכב עם הצפייה בסרטים שכאלו. יהיה להם את הריגוש של צפייה בסרטים מפחידים בשלב מאוחר יותר, כאשר ירכשו מיומנויות טובות יותר להתמודדות עם מה שיראו על האקרן או המרקע.