7 סרטים שאהבנו כילדים ושכדאי לחזור אליהם עם ילדינו

הסרטים של ילדותכם - ברבות השנים חזרתם אליהם בראשכם או אפילו בצפייה, קודם באמצעות קלטות הווידאו, אחר כך בדי.וי.די. ולבסוף, ממש לא מזמן, בהזרמה, אבל האם הראיתם אותם לילדים? סרטי הקלסיקה הישנים נושים האלו לא רק שלא נס ליחם אלא שהם יצליחו לשבות לב של ילדים בכל מקום ובכל זמן לנצח. אל תתנו לילדים שלכם להתבגר בלי לראות אותם

5861 01/07/2018 הוסף למועדפים
אי.טי. - חבר מכוכב אחר

כשראינו אותם הם חדרו לנפשנו ועוררו בה פחדים ושמחה, תקוות ויאוש. סרטי הילדים של ילדותנו הנשכחת מהווים עד היום חלק משמעותי בזיכרונותינו הנוסטלגיים המתוקים ביותר והם עשויים לספק לקטנים שלנו את אותה הנאה בדיוק, למרות שאינם מתקדמים כמו "שישה גיבורים" או מתוחכמים כמו "וול אי". אז למה אתם מחכים?

הנה לפניכם שבע המלצות לשבעה סרטי מופת אל-זמניים. סידרנו אותם לפי סדר כרונולוגי אבל מהר מאוד תגלו שלגיל שלהם אין כל קשר לרמתם ויופיהם הכובש.

צוללת צהובה 

את הביטלס כולם אוהבים ואם הילדים שלכם עוד לא מכירים אותם יש לכם הזדמנות מצוינת להפגיש אותם איתם על ידי הסרט היפהפה והמצויר, שנוצר ב-1968, בהתבסס על שירי הלהקה ועל כוכביה האלמותיים. ארבעת המופלאים - ג'ון לנון, פול מקרטני, ג'ורג' האריסון ורינגו סטאר, מופיעים בסרט באמת רק בסצנה אחת מצולמת, אבל מככבים בו כדמויות מצוירות וכמובן שהם גם מביאים אליו את כל השירים המטריפים שיצרו לכבודו. עלילת הסרט מספרת על הארץ הדמיונית פפרלנד השוכנת כ-18,000 מייל מתחת לפני הים ושמותקפת על ידי הרשעונים הכחולים, ה-blue meanies, שמקפיאים את כל הצבעוניות והמוזיקה שלה. הסמל פרד פפר, סרג'נט פפר בשבילכם, מצליח להימלט משם בצוללת צהובה, יוצא לחפש עזרה ואוסף בדרכו את הביטלס המושיעים. תענוג צבעוני ומעט פסיכודלי שאתם חייבים לחוות (שוב) עם הילדים שלכם.

 

חתולים בצמרת 

לפני עידן ועידנים יצרו אולפני דיסני סרטים מצוירים תמימים וענוגים שתמיד מצחיקים ומשעשעים ילדים. הסרטים האלו עשו זאת לנו ותהיה להם את אותה השפעה גם על ילדינו. בסרט היפהפה הזה שנוצר בשנת 1970 יוצאים דוכסית החתולה האריסטוקרטית ושלושת גוריה המלבבים למסע בחזרה לביתם שבפריז ולמאדאם שלהם, הגברת אדלייד. את החבורה מוביל חתול הרחוב הממולח והמתוק תומאס אומאלי וכמובן שבדרך הם חווים שלל הרפתקאות מלהיבות ונפטרים מאדגר המשרת הנכלולי. הסרט מלא בשירים מתוקים ויעשה פשוט טוב על הנשמה של כל המשפחה גם כיום.

 

המיטה המעופפת

שנה לאחר מכן מביאים אולפני דיסני אל העולם גם את פיסת הנחת הקולנועית שנקראת "המיטה המעופפת". בסרט הזה, לא יאמן, שולבו כבר ב-1971 אנימציה וצילומים אמיתיים יחד והתוצאה היא הרפתקה מיוחדת במינה שבה משתתפים אגלנטין פרייס, מכשפה המתגוררת בכפר קטן באנגליה, ושלושה ילדים שפונו מלונדון בתקופת הבליץ. החבורה נוסעת יחד לאי קסום ודמיוני שמכונה נבומבו, שתושביו הם דמויות מצוירות. באי הם מאתרים קסם שבעזרתו תצליח המכשפה למנוע פלישה נאצית לבריטניה. לא פחות. הסרט הרבה פחות מלחמתי ומדאיג משהוא נשמע ובעיקר הוא מלא קסמים, שירים ושמחה.

אי.טי. חבר מעולם אחר

הילד אליוט עוזר לחייזר חמוד למצוא את דרכו בחזרה הביתה. אחד הסרטים הקסומים והמרגשים שנעשו אי-פעם ולא סתם נעשו אלא על ידי לא אחר מאשר אמן הקולנוע סטיבן שפילברג, כבר בשנת 1982. אין מצב שהילדים לא נהנים, מתאהבים באי.טי. המתוק ומתמלאים רגשה רבה כשזה עוזב את כדור הארץ בדרכו לביתו שבחלל החיצון.

הסיפור שלא נגמר

בסטיאן קורא בספר ספריה קסום, המספר את סיפורו של לוחם צעיר בשם אוטריו שתפקידו לעצור סערה אפלה, המכונה "השום דבר", מלהשתלט על עולם הפנטזיה. הסרט, שיצא ב-1984, הוא שוב הפקה שמקורה בספר העונה לאותו שם, אלא שהסרט מתייחס רק לחלק קטן מהספר ומתמצת את המסר היפה שבו שקשור בעיקר למציאת כוחות פנימיים בכדי להתגבר על קשיים, ריקנות ובריונות. מסר חשוב לכל גיל ולכל מצב, וסרט שכולו הרפתקאות מותחות ומלהיטות חושים, בהפקה מושקעת ונדירה לתקופתה. התאהבות של הילדים בדמויות ובסיפור - מובטחת.

 

לבירינט 

לבירינט משמעו מבוך וזה בדיוק מה שתמצאו בסרט המיוחד הזה שבוים על ידי ג'ים הנסון, יוצר החבובות, בשנת 1986, ושבו משתתף לא אחר מאשר דיוויד בואי, שמגלם את מלך הגובלינים. בואי גנב תינוק שהוא אחיה של שרה בת ה-16. שרה מקבלת 13 שעות כדי לפתור את המבוך, להגיע לטירה ולהציל את התינוק טובי. עליה להתגבר על רגעים קשים ואתגרים מורכבים, כולל על חידות ואשליות אופטיות, בכדי למצוא את אחיה בזמן. הסרט מלא בדמויות דמיוניות שכולן בובות מבית היוצר המופלא של הנסון. מרגש, מותח, מצחיק ומלא מסרים חשובים על נפש האדם בכלל והילדים בפרט.

הנסיכה הקסומה

בשנת 1987 הגיעה לעולם סרט שהפך עם השנים לקלסיקה אמיתית. אם עוד לא ראיתם אותו עם הילדים הרי אין זמן טוב יותר מההווה לשבת ולצפות יחד בסרט "הנסיכה הקסומה" של רוב ריינר, שבו הנסיכה נורית שבורת הלב עושה הכל בכדי לשמור אמונים לאהובה האבוד ווסלי. הסרט הוא למעשה סיפור בתוך סיפור, כשבסיפור המסגרת מקריא סב (פיטר פאלק, הלא הוא הבלש המפורסם קולומבו) לנכדו את קורותיהם של נורית ו-ווסלי אהובה. מקסים, עתיר ריגושים ומתח ומהווה גם משל חשוב לחיים.