סרטי ילדים כחול לבן - הדור הצעיר משוגע עליהם

סרטי ילדים ישראלים מקוריים הפכו לטרנד בשנים האחרונות, אחרי כמה עשורים של קיפאון מוחלט בתחום. נכון, הם לא מתחרים בסרטי האנימציה של פיקסאר אבל יש בהם המון פאן, אהבה והרגשה חמימה של משהו מוכר וביתי והילדים אוהבים אותם מאוד, ואפילו אוהבים עוד יותר את השחקנים שמככבים בהם

4095 01/06/2018 הוסף למועדפים
סרטי ילדים כחול לבן

מי שלא נוכח בהקרנות הבכורה של סרטי הילדים "גאליס המסע לאסטרה" ו"גאליס קונקט", שהגיעו בעקבות שגעת הילדים, וההערצה הגדולה לסדרה של ערוץ הילדים של הוט "גאליס", לא ראה התלהבות מימיו. הילדים פשוט מתו על הרעיון של הפחת חיים קולנועיים בדמויות הטלוויזיוניות הנערצות עליהם. לכם, ההורים, זה אולי לא אומר הרבה, אבל הילדים רצו לבתי הקולנוע לצפות ביונתן (תובל שפיר) "המיועד", בדני אהובתו (אליאנה תדהר), בהוגו (נוה צור), וביתר חבריהם לסדרה בהרפתקאותיהם הקולנועיות.

בשני הסרטים של "גאליס" בעלילה, שמותאמת לבני ה-6 (האמיצים) עד 16 (הילדותיים), תמצאו שלל דרמה ועניין, בימוי ומשחק לא רעים בכלל, מתח, דמיון ואפילו לא מעט אנלוגיות לחיים האמיתיים ולקח שאפשר לקחת אליהם. הצפייה בסרטים האלו בבית יחד עם הילדים, גם אם הם כבר שייכים לדור שלא ממש ידע את תובליאנה (שידוך שמות שני הגיבורים), מבטיחה להיות מהנה ומעניינת ואולי אפילו להוליד דור חדש של מעריצים.

הסרטים האלו מזכירים מעט את סרטי ערוץ הטלוויזיה של דיסני שבהם מככבים כל הטאלנטים מסדרות דיסני ושגם אותם ילדים מחבבים מאוד. וכמה נחמד שגם לנו, הישראלים, יש קאלט משלנו עם כוכבנים והתרגשות כחול לבן, שמגיעים לקולנוע ולא נשארים רק בין כותלי הבתים.

החנונים עקפו את גאליס, בעקבות ההצלחה הזו הגיע גם "מועדון החנונים: הסרט", שיצא לאקרנים בקיץ 2017 כפולו-אפ לסדרת הטלוויזיה שעונה לאותו שם. גם הפעם מדובר על אותן דמויות כבסדרת הטלוויזיה, חבורת בני נוער חנונים מבית ספר תיכון, אלא שהיוצרים פשוט לקחו את הקלולסיות החיננית שלהם והפכו אותה לסרט משעשע לילדים. לא בטוח שתצליחו לתפוס אותם בקולנוע עדיין, אבל גם צפייה ביתית מתאימה לסרט הקליל, הקיצי והכיפי, שבו משתתפים כוכבי ילדים עכשוויים כמו יון תומרקין - הבריון הטמבל; עמית פרקש - דנה החנונית היפה; נוה צור - שוסטק החנון החמוד; או גאיה גור אריה - ורדינה שעשוע, ועוד רבים אחרים. כולם מחפשים אחרי יהלום ועושים חיים משוגעים.

אבוללה וקובי מחט מביאים מקוריות ישראלית לסרטי הילדים

אם נציץ מעט אחורה בזמן, נגלה עוד כמה סרטי ילדים ישראלים שנעשו בשנים האלו ושממש כדאי להקדיש להם זמן צפייה משפחתי.

בין הפיצ'רים המקומיים הללו מתחבא הסרט המקסים אבוללה - סרט פנטזיה ישראלי לילדים אודות גיבור מפלצתי ייחודי ומאיים והדרך של ילד אחד ללמוד לא לפחד ממנו אלא אהוב אותו ובמקביל להתגבר על טרגדיה אישית. יואב סעידיאן רוזנברג מגלם את הילד אדם, בר מיניאלי משחקת בתפקיד תמר ועידן ברקאי נכנס פיזית לתוך המפלצת שובת הלב ומגלם את אבוללה. סרט מומלץ במיוחד ועתיר ביופי מקורי ישראלי.

גם בקטגוריית הדרמה נוצרו סרטים ישראלים, שביניהם ניתן לציין את "גיבורים קטנים", שעוקב אחרי כמה ילדים - אחד שאביו נהרג בפעולה צבאית כושלת, ילד חוץ דחוי בקיבוץ, ילדה רוסייה בעלת יכולות טלפתיות, ואפילו מתבגר עם פיגור שכלי. בסרט השתתפו שחקנים צעירים לא מוכרים ולצידם כוכבים כמו ציון ברוך, לוסי דובינצ'יק, דאנה איבגי ואחרים. "איגור ומסע העגורים" אף הוא עוסק בנושאים יותר רציניים כמו הגירה, פירוד של הורים ועוד, וגם הוא מספק רגעי קסם ישראליים אותנטיים למרות שמו הגלותי-משהו.

למי שמחפש אחרי סרטי ילדים עבריים לקטנטנים כדאי לשים לב לסרטיו של קובי מחט. מחט יצר בתחילה את "גויאבות" - סרט ילדים עלילתי שמתגאה בעיקר בקסט כוכבני הפעוטות שלו, יובל המבולבל, הדוד חיים, חנה לסלאו, עדן הראל, עודד מנשה ואחרים. הסרט מציג בית משותף במועצה מקומית קטנה שבו מתגוררות דמויות מצחיקות ומשונות - חיות, בובות ובני אדם. אפשר לנחש שמדובר בסרט שמח ומבדח אפילו רק על סמך השמות של הדמויות שמככבות בו: שליכטה הכלב, השכנה הרכלנית עדנה, פרצ'יק המנקה, ג'ובאני הספר והחופף הרגזן ירדוס, ולבטח לפי השחקנים שלוקחים בו חלק.

בהמשך יצר מחט גם את סרט הקולנוע לילדים "האוצר מעבר לנהר" וסרט קולנוע נוסף, שהפעם יועד גם לבני נוער, ושנקרא "ג'סטה". גם הם בהחלט ראויים לצפייה ולגילוי.

כהורים, שעדיין זוכרים כמה אהבנו והתרגשנו מסרטי הילדים הישנים נושנים "חסמבה ונערי ההפקר" ו"שמונה בעקבות אחד" שנעשו על בסיס ספרים פופולריים ושלאחר מכן ראינו בשידורים חוזרים בטלוויזיה, נוכל בוודאי להבין שסרטים כחול לבן מצליחים לפעמים לחדור ללב יותר מיצירות המופת הגדולות מחו"ל. אולי זה בגלל השפה, אולי בזכות השחקנים המוכרים, ואולי בעקבות איזה תבלין לא ידוע שיש לנו רק כאן. אפשרו לילדים שלכם להתענג עליהם ותאפשרו גם להם לייצר לעצמם נוסטלגיה קולנועית ישראלית גאה.